Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej


Forum do dyskusji mieszkańców z Radą Osiedla
Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez trox 22 lis 2018, o 18:28

Jakieś 5 lat temu w wątku "Platforma Wymiany Informacji z Zarządem Osiedla" była informacja:
[...] Do Zarządu Osiedla wpłynęło pismo ze Wspólnoty Mieszkaniowej "Osiedle Morelowe" w sprawie zakłóceń spokoju,ciszy nocnej ,porządku publicznego przez osoby robiące zakupy(zakupujące w szczególności alkohol) w w ciągu handlowym Trawowa 17-71.Temat będzie podjęty przez Radę na najbliższej sesji Rady. [...]

Ktoś pamięta jaki był wynik dyskusji w temacie?
Pytam ponieważ dłuższy czas było w miarę spokojnie ale dzisiaj w Żabce przy ul. Trawowej znów pojawił się na półkach alkohol, tak wiec prawdopodobnie wyprosili koncesję (i co zawsze idzie w parze, powrót meneli na deptak przy Trawowej).
Czy właściciel już ma zgodę Zarządu Os. Morelowego?
Rozumem, że koncesję na sprzedaż alkoholu też dostał od miasta bez problemu, nawet gdy przedszkole obok?
trox
 
Posty: 58
Dołączył(a): 26 sty 2010, o 20:42

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez JAREK G. 22 lis 2018, o 22:45

Dzień dobry.
Wtedy Rada Osiedla, wystosowała pismo do KP Wrocław Fabryczna i policja monitorowała sytuację.Wtedy chodziło o Żabkę oraz sklep Aligator .Od tamtej pory nie było problemu.

"Rozumem, że koncesję na sprzedaż alkoholu też dostał od miasta bez problemu, nawet gdy przedszkole obok?"

Ja wypowiem się tylko na temat dotyczący Miasta.
Nie było uwag krytycznych to dostał bez problemu.Wiem ,że łatwo tak pisać ale taka jest rzeczywistość. Nie ma skutecznych metod informowania społeczeństwa o takich postępowaniach. Akurat Rada Osiedla dyskutowała nad tą koncesją na ubiegłej sesji i wydaliśmy pozytywną opinie, ja też byłem za.Decyzję taką podjęliśmy bo jak napisałem , nie było przesłanek aby decyzja była inna.Podobną decyzję podjęła pewnie także Straż Miejska, która także wypowiada sie na temat udzielenia koncesji. Swoją opinię opiera pewnie na tym ile jest interwencji w okolicy danego sklepu.

Miasto może cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu w przypadku:
1) nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności:
a) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
b) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych z naruszeniem zakazów określonych w art. 14 ust. 3 i 4 u.w.t., chodzi o zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych, a także zakaz sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych,
2) nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych,
3) powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
4) wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
5) przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 111 ust. 4 u.w.t., chodzi o obowiązek złożenia, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim,
6) popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie,
7) orzeczenia, wobec przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.
 
Posty: 681
Dołączył(a): 29 kwi 2009, o 22:29

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez trox 23 lis 2018, o 00:22

Dziękuję za odpowiedź.
Akurat Rada Osiedla dyskutowała nad tą koncesją na ubiegłej sesji i wydaliśmy pozytywną opinie

Skoro Rada głosowała "za", to pozostaje mi zaprosić na zakupy. W niedzielę też otwarte, więc nie trzeba kupować na zapas! :-)
Wtedy [2013] Rada Osiedla, wystosowała pismo do KP Wrocław Fabryczna i policja monitorowała sytuację.Wtedy chodziło o Żabkę oraz sklep Aligator .Od tamtej pory nie było problemu.

Niech zgadnę, nie było problemu bo nie było sprzedaży alkoholu? Aligator od dawna nie istnieje, a Żabka nie sprzedawała alkoholu.
Prośba, jak tylko pojawią się skargi do Rady Osiedla od mieszkańców ul. Trawowej na nocne awantury pod sklepem, lub wzrośnie ilość kradzieży w okolicznych klatkach schodowych, to proszę stanąć (najlepiej przed lustrem!) i powiedzieć "no tak, ktoś wydał pozytywną opinię!"
:-/
trox
 
Posty: 58
Dołączył(a): 26 sty 2010, o 20:42

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez JAREK G. 24 lis 2018, o 11:52

Czepiasz się Rady Osiedla ( pisze na ty chyba sie nie obrazisz) ale całkowicie bez podstawnie.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości stanowi, że sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta , który uzależnia uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w punkcie zlokalizowanym w budynku wielorodzinnym od pisemnej zgody właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku. Pisze "UZALEŻNIA" , nie pisze "może uzależnić".

Zdanie waszej wspólnoty ma większa wagę( wręcz decydującą) niż zdanie Rady Osiedla czy nawet Straży Miejskiej.

Można jeszcze samemu sobie sprawdzić czy wasza wspólnota miała prawo samodzielnie podjąć decyzję czy powinni się wypowiedzieć mieszkańcy np. poprzez Uchwałę.Należałoby jeszcze odpowiedzieć na pytanie jaką funkcję pełni zarządca w waszej wspólnocie. Czy powierzono mu zarząd w trybie art. 18 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9940850388 (jeżeli to duża wspólnota)? W razie twierdzącej odpowiedzi - jakie kompetencje wynikają z umowy o zarządzanie.

Proszę także aby w związku z funkcjonowaniem lokali handlowych na ul.Trawowej nie wysyłać skarg do Rady Osiedla. Jeżeli taka skarga wpłynie do nas i będzie podpisana to prześlemy ją( będę o to wnioskował) do KP Fabryczna z wnioskiem o przesłuchanie wnoszącego pismo na okoliczność zawartych tam faktów i zainicjowanie odpowiedniego postępowania. Pism anonimowych nie rozpatrujemy. Rada Osiedla może zainterweniować w takiej sprawie dopiero jak uzna,że odpowiedni organ ,który powołany jest do załatwienia sprawy nie reaguje albo reaguje opieszale albo źle załatwia sprawę.( tak było 5 lat temu).
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.
 
Posty: 681
Dołączył(a): 29 kwi 2009, o 22:29

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez phukf 14 gru 2018, o 20:20

Witajcie
Koncesja w żabce jest bo na osiedlu niema złobka(przynajmniej w urzędzie miasta)- biuletyn informacji publicznej na dzien 10 grudnia nie wykazuje takiej placówki (każdy może to sprawdzić na stronie)a więc komisja przyznała zezwolenie.
Żłobek jest nielegalny-niema wpisu w rejestrze placówek UM zgodnie z ustawą z 11 lutego 2011 roku w opiece nad dziecmi do lat 3.
Biorąc pod uwagę fakt że właściciel lokalu usługowego gdzie jest zabka to ten sam co żłobka- należy się zastanowić czy to nie przypadek.
Nielegalny żłobek= brak nadzoru władz miasta( nie wiedzą o nim)
mieszkańcy osiedla oraz osoby które oddają dzieciaki pod opiekę do żłobka powinni zapytać właściciela placówki opiekuńczo-wychowawczej o to żeby przedstawił WPIS a jak nie to dlaczego nie rejestruje placówki. (dzisiaj dzwoniłem z pytaniem do żłobka"Czy jest otwarty i czy mogę przyprowadzić malucha" odpowiedź była -Tak zapraszam żłobek jest czynny następnie zapytałem dlaczego prowadzą działalność bez rejestracji otrzymałem odpowiedź- jestesmy po wszystkich odbiorach i czekamy)
następnie zadzwoniłem do UM wydział zdrowia p. Małgorzata Kaczmarczyk i na dzień dzisiejszy tj 14.12.2018 niema wpisu do ewidencji żłobków) o co tu chodzi?
Tak więc alkohol będzie min przez 2 lata- bo na tyle wydawana jest pierwsza koncesja.
Pozdrawiam-pierwszy ajent żabki:-)
phukf
 
Posty: 2
Dołączył(a): 14 gru 2018, o 19:41

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez mieszkaniec123 15 gru 2018, o 17:17

Panie Jarku proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd. Nie wypada, jest Pan członkiem RO, zatem osobą publiczną i przedstawicielem lokalnej społeczności.

Zatem
Uchwała RO nie jest wiążąca dla miasta, ale uchwała RO może być uchylona przez (obecnie jeszcze) RM / plany są że przez Prezydenta, jeżeli jest niezgodna z polityką miasta. Zatem uchwały RO powinny być zgodne ze stanowiskiem RM. Proszę zapoznać się z uchwałami RM XII /351/03, nrXIII /241/11 jak i ostatnią LX/1424/18 w sprawie zasad usytuowania punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Miasto nie zgadza się na usytuowanie punktów sprzedaży alkoholu w bliskiej odległości od np żłobków. Dlatego poprzedniemu ajentowi UM nie wydał zezwolenia. Nawet jak wspólnota się zgodzi, miasto może nie wydać koncesji. Proszę zatem nie odsyłać pytających do ustawy o własności lokali i wskazywać, że to problem wspólnoty, bo się zgodziła.

Niemniej tryb jest taki, że UM zwraca się do RO jako organu pomocniczego gminy o wydanie opinii w formie uchwały...bo ten organ jest na osiedlu, wie co się dzieje lub powinien wiedzieć. Znam tryb pracy RO we Wrocławiu i jest on taki, że po wpływie sprawy powoływana jest komisja bezpieczeństwa, która przeprowadza wizję lokalną, sprawdza zgłoszenia na policji/straży miejskiej, rozmawia z mieszkańcami itp i na tej postawie ustala stan faktyczny. Czyli ma wiedzę, czy przedszkole/żłobek jest / będzie obok planowanego sklepu z alkoholem. To, że mieli Państwo wiedzę (mimo nie powołania takiej komisji, sam Pan to potwierdził) jest bezsporne. Członkowie RO nie są anonimowi, żyją wśród innych mieszkańców osiedla od wielu lat. O tym co się działo na Trawowej 5 czy 6 lat temu także Państwo wiedzą, sam Pan o tym napisał w postach. Zresztą służby też o tym wiedziały, bo żłobek by funkcjonować musi mieć dopuszczenie lokalu do użytkowania. Zatem tak lekkomyślnie podeszliście do sprawy?

Napisał Pan : "Nie było uwag krytycznych to dostał bez problemu.Wiem ,że łatwo tak pisać ale taka jest rzeczywistość. Nie ma skutecznych metod informowania społeczeństwa o takich postępowaniach. Akurat Rada Osiedla dyskutowała nad tą koncesją na ubiegłej sesji i wydaliśmy pozytywną opinie, ja też byłem za.Decyzję taką podjęliśmy bo jak napisałem , nie było przesłanek aby decyzja była inna.Podobną decyzję podjęła pewnie także Straż Miejska, która także wypowiada się na temat udzielenia koncesji. Swoją opinię opiera pewnie na tym ile jest interwencji w okolicy danego sklepu".
Panie Jarku naprawdę trudno w świetle powyższego przyjąć te niespójne wyjaśnienia. Czy w RO na sesjach nie ma "przypadkiem" przedstawiciela Straży Miejskiej?

Dla zainteresowanych informacja - można wystąpić o udzielenie informacji publicznej np do urzędu miasta, czy nawet do RO i przejrzeć dokumentację z postępowania, nawet anonimowo. Organ ma obowiązek przedstawić pełną dokumentację, terminy są krótkie i wiążące dla organu.

Zatem naprawdę nie rozumiem jak to się stało, że podjęliście Państwo uchwałę, niezgodą z uchwałą RM. Podejmując uchwałę na "nie" musielibyście ją uzasadnić. Zatem to przez lenistwo? Czy są inne przyczyny? Uchwała, na "nie", mimo że jest tylko opinią, byłaby jasnym sygnałem dla UM, że żłobek jest. UM wszcząłby postępowanie bo nie ma wpisu w rejestrze żłobków (a zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 i ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wpis jest obowiązkowy) i nie wydałby też koncesji Żabce (vide uchwała RM z 2018r.).

Podejmując informację 22 listopada od mieszkańca osiedla (bo po to chyba działa to forum), że żłobek jest i funkcjonuje, powinien Pan podziękować za informację, a RO wszcząć postępowanie w sprawie uchylenia własnej uchwały niezgodnej z uchwałą RM, zanim zrobi to RM (lub jak planuje miasto Prezydent). Zamiast tego rozpisuje się Pan o sprawach nieistotnych kierując uwagę na inne kwestie i odciągając uwagę od RO. Jeszcze raz podkreślę, uchwała WM nie ma tu nic do rzeczy i nie jest wiążąca ani dla RO, ani dla RM. Wspólnota mieszkaniowa może sobie chcieć, ale jest żłobek i miasto od przynajmniej 2003r. nie zgadza się na sklepy z alkoholem w okolicy żłobka!

Sprawa Straży Miejskiej - wiadomo, że nie ma zgłoszeń, bo od lat na Trawowej nie sprzedaje się alkoholu. Zatem argument chybiony.

I to co mnie najbardziej oburzyło:
"Proszę także aby w związku z funkcjonowaniem lokali handlowych na ul.Trawowej nie wysyłać skarg do Rady Osiedla. Jeżeli taka skarga wpłynie do nas i będzie podpisana to prześlemy ją( będę o to wnioskował) do KP Fabryczna z wnioskiem o przesłuchanie wnoszącego pismo na okoliczność zawartych tam faktów i zainicjowanie odpowiedniego postępowania. Pism anonimowych nie rozpatrujemy. Rada Osiedla może zainterweniować w takiej sprawie dopiero jak uzna,że odpowiedni organ ,który powołany jest do załatwienia sprawy nie reaguje albo reaguje opieszale albo źle załatwia sprawę.( tak było 5 lat temu)"

Panie Jarku nie tędy droga: "proszę nie pisać", "będą przesłuchania". Proszę mnie nie straszyć. Od czego jesteście? Po której stronie stoicie i czyich interesów bronicie? Proszę porozmawiać ze Strażą Miejską, mają dokładne informacje czy mogą interweniować na pasażu czy nie. Wiem, że nie...pasaż jest częścią WM, a lokale sprzedające alkohol powinny mieć podpisane umowy z firmami ochroniarskimi i pod pewnymi warunkami monitoring wizyjny. Zatem Straż Miejska i Policja będą unikały interwencji na pasażu, mandaty nie będą wystawiane, a Państwo będą unikali przyjmowania zgłoszeń i nie będą się nimi zajmowali. Ale niezgodną z uchwalą RM uchwałę Państwo podjęli. Nadal stawiam pytanie - dlaczego?

Osobną kwestią jest wpis / wykreślenie żłobków z rejestru, żonglowanie danymi i informacjami, badanie kto i dlaczego miał interes, kto był stroną. Ale wyjaśnienie tej sprawy leży już w kompetencji UM. Moim zdaniem organ administracji został wprowadzony w błąd.

Niemniej to co się dzieje na osiedlu powinno być (właściwie musi, bo po to istniejecie) w sferze zainteresowania RO i proszę nie traktować forumowiczów jak urzędnik petenta, bo to podkopuje zaufanie społeczności do ich przedstawicieli.

Pozdrawiam
Życzę owocnych sesji.
mieszkaniec123
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15 gru 2018, o 14:56

Re: Koncesja na alkohol - Żabka przy Trawowej

Postprzez phukf 15 gru 2018, o 22:12

Witam
Z mojego punktu widzenia wygląda to tak:
Właściciel lokali 61a i 57a mając umowy z najemcami wie kiedy kończy się umowa. Familijny Wrocław kończył umowę najmu lokalu ze względu na koniec dotacji z UE natomiast żabka była niezadowolona z faktu braku koncesji więc obniżyła czynsz właścicielowi. Właściciel niezadowolony z kwot czynszowych przekazał info o końcu umowy z żłobkiem żabie która złożyła wniosek o przyznanie koncesji. Oczywiście wspólnota powiadomiona o tym fakcie i odpowiednio w czasie przystąpiła do zebrania głosów pod uchwałą,ajent po skompletowaniu dokumentów(uchwała,sanepid,umowa najmu,itp)złożył wnisek. Na rozpatrzenie koncesji po złożeniu wniosku jest ok 30 dni. W między czasie komisja sprawdziła że familijny Wrocław został wykreślony z dn. 31 sierpnia 2018r. Robiąc wizję lokalną (nie wywiad) trafili na zmianę placówki(nie był oklejony lokal że jest tam żłobek) i nie było przesłanek aby koncesje odrzucić. Tylko FAKT który mnie dziwi DLACZEGO I Z JAKICH POWODÓW WŁAŚCICIEL ŻŁOBKA NIE REJESTRUJE GO W URZĘDZIE A PRZYJMUJE DZIECI POD OPIEKĘ. Człowiek ma kilka placówek i wie że bez WPISU nie można prowadzić takiej działalności. Prowadzenie takiej placówki bez wpisu zagrożone jest wysoką grzywna a nawet pozbawieniem wolności. Dziwna sprawa? Jeśli żłobek funkcjonuje nawet od listopada to urząd powinien mieć wpis a wtedy komisja by o tym wiedziała bo jest na krótki czas przed otrzymaniem dokumentu potwierdzającego zezwolenie.
Pozdrawiam
phukf
 
Posty: 2
Dołączył(a): 14 gru 2018, o 19:41


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Ekipa    Usuń wszystkie ciasteczka    Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
 
cron