Wybory 2018

Ogólna dyskusja o Muchoborze Wielkim - co zmienić, gdzie co jest, itp.
Re: Wybory 2018

Postprzez JAREK G. 14 paź 2018, o 12:55

Dzień dobry.

Przedstawione przez pana linki wskazują na artykuły, które sugerują,że Miasto planuje przyłączyć w tym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej 46 kamienic komunalnych. 39 z nich zamierza przyłączyć Zarząd Zasobu Komunalnego.

Sprawdzał Pan ile z tych kamienic zostało rzeczywiście podłączonych ? Ja panu powiem : 0 .

Miasto w tej sprawie przekazuje informacje takie jak w temacie tramwaju na Nowy Dwór i Jagodno. Wybudujemy ale nie wiadomo kiedy.

Miasto ma świadomość ,że niewiele osób interesuje się problemami Miasta, nie drąży tematów,wie ,że w większości ludzie wyrabiają sobie zdanie na podstawie ogłaszanych krótkich informacji, nagłośnianych przez przychylne Miastu media. Mieszkaniec coś usłyszy ale nie sprawdzi jak jest w rzeczywistości z realizacją .

Panie piter musi pan zacząć merytorycznie dyskutować bez politycznego spojrzenia.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.

Postprzez piter 14 paź 2018, o 17:45

JAREK G. napisał(a):Dzień dobry.

Przedstawione przez pana linki wskazują na artykuły, które sugerują,że Miasto planuje przyłączyć w tym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej 46 kamienic komunalnych. 39 z nich zamierza przyłączyć Zarząd Zasobu Komunalnego.

Sprawdzał Pan ile z tych kamienic zostało rzeczywiście podłączonych ? Ja panu powiem : 0 .

Miasto w tej sprawie przekazuje informacje takie jak w temacie tramwaju na Nowy Dwór i Jagodno. Wybudujemy ale nie wiadomo kiedy.

Miasto ma świadomość ,że niewiele osób interesuje się problemami Miasta, nie drąży tematów,wie ,że w większości ludzie wyrabiają sobie zdanie na podstawie ogłaszanych krótkich informacji, nagłośnianych przez przychylne Miastu media. Mieszkaniec coś usłyszy ale nie sprawdzi jak jest w rzeczywistości z realizacją .

Panie piter musi pan zacząć merytorycznie dyskutować bez politycznego spojrzenia.

Dalej Pan brnie w te kłamstwa. Przeczytał Pan tylko jeden artykuł (do tego nic Pan nie zrozumiał) który udowadnia, że kłamał Pan twierdząc - cytuję „do dzisiaj nic w tym temacie nie zrobiono”. Proszę sprawdzić inne artykuły z poprzednich lat, poszperać w internecie to może Pan cos się dowie i douczy się.

Zarzuca Pan nam słabą orientację w sprawach miasta a okazuje się, że to Pan najmniej wie. Wpisuje się Pan idealnie w zachowanie PIS które hołduje zasadzie wymyślonej przez osobę którego nie będę tutaj przywoływał – „kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą”

A jak Pan myśli, Zarząd Zasobu Komunalnego to czyją jest instytucją? Marsjan czy miasta Wrocław?

Moja dyskusja jest merytoryczna bo dotyczy spraw Wrocławia, to Pan politycznie kłamie i leje wodę.

A co z zarzuceniem mi kłamstwa nt. węgla? Nie doczytał Pan jeszcze czy Pana pisowska godność nie pozwala przeprosić za pomówienie?
piter

Postprzez Sasiad z gory 15 paź 2018, o 23:28

Drodzy Państwo,
Miało być o programach i wyborach a "u nas" tradycyjnie: emocje, przynależnośc plemienna i koniecznie brak chęci zroumienia drugiej strony.

Panie Piter daj już Pan spokój bo co post to Pis to , Pis tamto,,,jak na konwencji wyborczej PO. Podniósł Pan bardzo słuszny problem SMOGU ale tego nie da sie rozwiązać w tydzień. Polska pomimo propagandy sukcesu jest nadal krajem biednym.

A Pan, Panie Jarosławie może dopisać do swojego programu wyborczego należyte wsparcie problemu smogu?
Bo to jest bardzo istotny problem i Pan Piter ma rację, w zimie będziemy mieli jak rok temu, normy przekroczone o setki procent!

A co do programu Pana Jarosława to wygląda dość konkretnie, bo już nie da się patrzeć na te hasła wyborcze obiecujące wszystko i nic...(np.będziemy tworzyć sprawną komunikację publiczną, remontować drogi, budować nowe żłobki i przedszkola.)

Tylko czy jest Pan w stanie się zobowiązać, że będzie Pan je realizował także po wyborach i przedstawi mieszkańcom np.kwartalnie co się dalej dzieje z ich realizacją?
- budowa linii tramwajowej na Osiedle,
- budowa łącznika Muchoborskiego,
- budowa żłobka na Osiedlu,
- spowodowanie,że boiska przy szkole podstawowej nr 25 oraz na Trawowej będą ogólnodostępne dla Mieszkańców,(stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie)
- wsparcie finansowe dla przedszkoli na osiedlu i dla świetlicy szkolnej SP 25 poprzez zwiększenie środków na materiały pomocnicze,(stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie).
- rozbudowa ścieżek rowerowych tak aby był bezpieczniejszy dojazd do centrum Wrocławia , budowa ścieżki rowerowej do Smolca i wzdłuż Avicenny,
- budowa kanalizacji w budynkach komunalnych, podłączenie budynków komunalnych do sieci centralnego ogrzewania Miasta,( stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie).
- wdrożenie programu ogólnomiejskiego skierowanego do deweloperów aby bardziej partycypowali w budowie infrastruktury przydatnej do społeczeństwa osiedla gdzie prowadzą inwestycje . Np aby w ramach budowy przeznaczali cześć pomieszczeń w wybudowanych budynkach mieszkalnych na potrzeby spotkań Mieszkańców, tymczasowych żłobków,świetlic osiedlowych. itp.
- wdrożenie programu ogólnomiejskiego aby 10 % z uzyskanej kwoty ze sprzedaży mienia Gminnego na osiedlu zostało obligatoryjnie przeznaczone na potrzeby danego osiedla .

Pozdrawiam
Sasiad z góry
Sasiad z gory

Postprzez JAREK G. 16 paź 2018, o 08:52

Dzień dobry.

Oczywiście, że zobowiązuję sie do realizacji swoich postulatów zawartych w moim programie wyborczym i informowania na bieżąco o ich realizacji.

Takie działanie jest podstawą mojej działalności - transparentność w działaniu i bieżące komunikowanie o sprawach dotyczących osiedla.Zresztą tak robiłem i tak będe robił. Zależy mi przede wszystkim na tym aby o wszelkich postępowaniach wiedziało społeczeństwo bo zależy mi na jego opinii, radny jest przedstawicielem Mieszkańców i powinien realizować postulaty, które społeczeństwo zgłasza, za którymi jest społeczeństwo( większość tego społeczeństwa).

Nie znaczy to ,że mniejszość należy lekceważyć, mniejszości należy pomóc, poinformować ,że nie zależnie od woli większości każdy ma prawo zgłosić indywidualne zdanie, zainicjować swoje postępowanie. Każdy może mieć swoje zdanie i należy to szanować.

Co do podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej to jest to jeden z elementów ( co jest oczywiste) walki ze smogiem. Element, który można dość szybko wdrożyć do realizacji dlatego go wymieniłem. Z tego co wiem( nie mogę na razie nigdzie tego sprawdzić, dostępne schematy są dla mnie nieczytelne) sieć ciepłownicza dochodzi do naszego osiedla i kończy sie w okolicy skrzyżowania Stanisławowska/Rakietowa. Od tego skrzyżowania na ul. Stanisławowskiej patrząc w kierunku ul.Avicenny ciągnie się zabudowa komunalna także warunki do modernizacji tej zabudowy są i wg m,nie nie są to olbrzymie koszty.

"Wszystkie kamienice komunalne zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej do końca kadencji. Równolegle będziemy kontynuować program Kawka i program osłonowy dla najbiedniejszych mieszkańców – zapowiada Mirosława Stachowiak-Różecka" w naszym programie wyborczym.
https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,st ... 44208.html

Wczoraj roznosiłem ulotki po starej zabudowie w Leśnicy na Średzkiej.Ostatni raz byłem tam około 20 lat temu,podziwiłem wtedy tą zabudowę bo jest bardzo ciekawa architektonicznie. Wczoraj chodząc tam stwierdziłem,że kompletnie nić się nie zmieniło. Brak centralnego ogrzewania , toalety na zewnątrz, wspólne toalety na klatkach schodowych, przez 20 lat nikt tych problemów nie zobaczył ? Teraz, od niedawna mówi się o konieczności modernizacji kamienic komunalnych.

Ja te problemy wszystkie znam bo wykonując mandat radnego osiedlowego dobrze poznałem nasze osiedle i przyległe, znam ich problematykę a jako osoba wrażliwa na pewno sumiennie zajmę się rozwiązaniem wszelkich problemów.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.

Postprzez piter 16 paź 2018, o 10:35

^^^^
Piękna ustawka z kolegą albo klonem w celu zmiany tematu. Nie ma Pan odwagi przeprosić za kłamstwa które Panu udowodniłem a będzie Pan obiecywał realizację programu? Pan może wszystko obiecać nawet kosmodrom na osiedlu bo kłamstwo dla Pana jak widać nie jest żadnym problemem.
piter

Postprzez Lucky 16 paź 2018, o 10:50

Sąsiedzie z góry, bardzo trafny post. Niestety rzeczywistość wygląda zwykle tak, że taki "zwykły", pojedynczy radny to nie ma wielkiego wpływu na politykę miasta. No ale zobaczmy:
- budowa linii tramwajowej na Osiedle: plany były, może nawet jeszcze gdzieś są. Jak się okazało ostatnio pieniędzy nie ma nawet wystarczająco na fragment na Nowy Dwór. No i odwieczny problem z przejściem przez tory. Co tutaj radny może zrobić? Czy jest w stanie przekonać całą Radę Miasta, żeby dorzucić pieniędzy na budowę i jeszcze na wiadukt i most?
- budowa łącznika Muchoborskiego. Tutaj może być jeszcze gorzej. Chyba jedyne plany jakie istnieją dotyczące tej drogi to http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webd ... 04mapa.pdf Oczywiście inwestycja bardzo potrzebna, ale jeśli nie ma jej w żadnych planach finansowych to obawiam się, że prędko się jej nie doczekamy. Co radny mógłby tutaj realnie zrobić? Pewnie tylko tyle, żeby inwestycja znalazła się w planach miasta na "daleką przyszłość". Jak wiemy takie plany traktowane są dość swobodnie przez kolejne ekipy rządzące więc sukces to byłby niewielki, no ale zawsze coś.
- budowa żłobka na Osiedlu. Też ważne. Ale czy mamy jakieś konkrety? Gdzie taki żłobek mógłby stanąć? Jaki to mógłby być koszt? Czy będą pieniądze na to? Właściwie to niemal każde osiedle na obrzeżach potrzebuje żłobka. Jak to sfinansować albo przekonać Radę, że to akurat u nas potrzeba najbardziej?
- spowodowanie,że boiska przy szkole podstawowej nr 25 oraz na Trawowej będą ogólnodostępne dla Mieszkańców,(stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie) - Jakieś konkrety? Przy szkole, to pewnie dyrekcja musiałaby zdecydować, aby brama szkoły była otwarta do wieczora, a co z boiskiem przy Trawowej? Chodzi o ograniczenie czasu zajmowanego przez grupy zorganizowane? Czy w ten sposób uwolniony czas miałby być po prostu przeznaczony na "niezorganizowane" wykorzystanie, czy jakoś inaczej?
- wsparcie finansowe dla przedszkoli na osiedlu i dla świetlicy szkolnej SP 25 poprzez zwiększenie środków na materiały pomocnicze - rozumiem, że chodziłoby o to, żeby zastąpić dobrowolną opłatę na potrzeby świetlicy przez dofinansowanie miejskie. Hmm, może to i ma sens, choć skoro i tak szkoły i przedszkola są utrzymywane przez miasto to czy trzeba tworzyć odrębny program na to, aby przekazać jakiś dodatkowy promil funduszy wprost na świetlice? I czy nie okaże się ze nawet w przypadku gdy świetlice dostaną dodatkowe dofinansowanie to efekt nie będzie taki, ze one i tak będą zbierały dobrowolne datki? W końcu pieniędzy nigdy nie jest za wiele, a w szkołach to pewnie i tak za mało...
- rozbudowa ścieżek rowerowych tak aby był bezpieczniejszy dojazd do centrum Wrocławia , budowa ścieżki rowerowej do Smolca i wzdłuż Avicenny - super, bardzo potrzebne. Do centrum Strzegomską to już ścieżkę mamy, brakuje bezpiecznego dojazdu do FAT. Ale gdzie wcisnąć ścieżkę na Krzemienieckiej?
- budowa kanalizacji w budynkach komunalnych, podłączenie budynków komunalnych do sieci centralnego ogrzewania Miasta,( stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie). Fajnie, to niby się już dzieje, ale jak mogłoby przyspieszyć? Pewnie odpowiedź jest ciągle ta sama.. więcej kasy, to więcej inwestycji...
- wdrożenie programu ogólnomiejskiego skierowanego do deweloperów aby bardziej partycypowali w budowie infrastruktury przydatnej do społeczeństwa osiedla gdzie prowadzą inwestycje. Np aby w ramach budowy przeznaczali cześć pomieszczeń w wybudowanych budynkach mieszkalnych na potrzeby spotkań Mieszkańców, tymczasowych żłobków,świetlic osiedlowych. itp. - interesujący pomysł, ale jak miałby wyglądać w praktyce? jeżeli deweloper kupił sobie działeczkę to chce z niej wycisnąć jak najwięcej, zabuduje ją maksymalnie tak jak pozwala na to mpzp (albo i więcej) i sprzeda. Kto miałby wówczas utrzymywać te świetlice osiedlowe i miejsca spotkań mieszkańców? Miasto? Sami mieszkańcy? Tak czy inaczej koszt budowy będzie większy i zostanie ostatecznie przerzucony na tych, którzy będą kupowali mieszkania w tej inwestycji. Rolę Miasta widziałbym tutaj raczej w odpowiednim ustalaniu i egzekwowaniu mpzp aby było z góry wiadomo co można budować, ile ma być tam miejsc parkingowych, ile zieleni itp. A wydając pozwolenia na budowę brać także pod uwagę przykładowo dostępność dróg, szkół, przedszkoli, terenów zielonych w okolicy. Tutaj jednak należałoby stworzyć jasny i czytelny model decyzyjny, który nie będzie polegał na widzimisiu urzędników tylko bazując na realnych wskaźnikach pokazywałby czy można coś budować czy nie.
- wdrożenie programu ogólnomiejskiego aby 10 % z uzyskanej kwoty ze sprzedaży mienia Gminnego na osiedlu zostało obligatoryjnie przeznaczone na potrzeby danego osiedla. - to bardzo ciekawe, mogłoby nawet lepiej działać jako uzupełnienie punktu wcześniejszego. Jeśli miasto sprzeda jedną działkę, to może i powinno za te pieniądze poprawić tereny wspólne w okolicy.

Piter: faktycznie temat smogu jest ważny, ale atakowanie Jarka węglem jest tutaj nie na miejscu. Ani on ani nawet cała Rada Miasta nie ma wpływu na to, jaki węgiel można kupować i spalać, więc dyskusja o tym niczemu nie służy w kontekście najbliższych wyborów samorządowych.

Zobaczmy co proponuje drugi z kandydatów:
- najważniejsze zadanie w kontekście naszego Osiedla uznaję rozwiązanie problemów komunikacyjnych, poprzez skierowanie ruchu tranzytowego ze Smolca i Krzeptowa na projektowaną i już częściowo wykonaną Oś inkubacji łączącą ul. Żwirki i Wigury z ul. Graniczną. - fajnie, ale ta droga już jest w fazie projektowania i nawet finansowanie jest zagwarantowane, więc jeszcze radni się dobrze w fotelach się rozsiądą, a będzie można odtrąbić sukces wyborczy? ;-)
- Wsparcie rozwoju osiedlowych organizacji pozarządowych. - jakieś konkrety? czy teraz takie organizacje nie są wspierane?
- Przekazanie większych kompetencji do Rad Osiedli - o jakie kompetencje chodzi?
- Dalszy rozwój Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - coś więcej?
- Rozwój infrastruktury rowerowej Wrocławia - ok, to wszyscy mają :)
- Kontynuacja budowy nowych Centrów Aktywności Lokalnej. - Fajnie, a na Muchoborze też? Gdzieś konkretnie?
- Zwiększenie dostępności sportowych obiektów przyszkolnych dla społeczności lokalnych - czy chodzi o to, żeby nie zamykać bram szkolnych boisk po godzinach lekcyjnych? Czy coś innego?
- Poprawa warunków edukacyjnych dla uczniów i przedszkolaków. - w jaki sposób? Czy chodzi o wybudowanie nowej szkoły czy dostarczenie odpowiedniej ilości kredy i papieru toaletowego? :)

Mamy jeszcze jednego kandydata, który zbyt wiele nie obiecuje (może i dobrze :-) )
- uważam, że Wrocław nie powinien być miejscem rozgrywek politycznych: brawo!
- Zrobimy reformę ustrojową Wrocławia, i przekażemy część kompetencji bliżej mieszkańców. To z poziomu osiedla widać, który chodnik trzeba zbudować, gdzie potrzebny jest nowy przystanek i przejście dla pieszych, jakie tereny powinny być przeznaczone pod rekreację.
Prosto i konkretnie. A wiemy coś więcej w jaki sposób mieszkańcy mieliby się wypowiadać gdzie ten nowy chodnik jest potrzebny? Czy miałby to robić Rady Osiedli, czy mieszkańcy za pośrednictwem WBO-podobnego tworu, czy tez po prostu na fejsie: dziś post, jutro chodnik? ;-)

Na koniec uwaga do bartecka: trudno zwykłemu mieszkańcowi osiedla ocenić kto ma rację, ale zdecydowanie tę ocenę utrudnia to, co napisał Michał, od dawna nie ma sprawozdań z działalności Rady Osiedla, więc nawet jeśli hipotetycznie pracujecie od rana do wieczora dla dobra nas wszystkich, to... dlaczego się tym nie pochwalicie?
Jarek publikuje dużo tekstów, dokumentów do różnych instytucji i nie widać z nich, aby działał destrukcyjnie. Raczej wygląda na to, że zależy mu na poprawianiu naszego osiedla. Oczywiście czasem widać, że coś można by zrobić lepiej ale... zawsze można lepiej, uczymy się całe życie :-)
Lucky

Postprzez Tomasz Kucharski 16 paź 2018, o 20:28

Świetnie, że ponownie się Pan uaktywnia Panie Łukaszu.

Postaram się na Pana prośbę odrobinę rozszerzyć przekaz. Z góry pozdrawiam.

"Zobaczmy co proponuje drugi z kandydatów:
- najważniejsze zadanie w kontekście naszego Osiedla uznaję rozwiązanie problemów komunikacyjnych, poprzez skierowanie ruchu tranzytowego ze Smolca i Krzeptowa na projektowaną i już częściowo wykonaną Oś inkubacji łączącą ul. Żwirki i Wigury z ul. Graniczną. - fajnie, ale ta droga już jest w fazie projektowania i nawet finansowanie jest zagwarantowane, więc jeszcze radni się dobrze w fotelach się rozsiądą, a będzie można odtrąbić sukces wyborczy? ;-) "

Dobrze Pan Pamięta inwestycję przy ul. Trawowej i dobrze Pan powinien wiedzieć, że na każdym kroku czyhają zagrożenia i brak odpowiedniego nadzoru i dopilnowania nawet zaplanowanej inwestycji, może się skończyć marnie. Dlatego wiem, że dopóki nie pojedzie pierwszy samochód po nowej drodze, należy trzymać rękę na pulsie.

"- Wsparcie rozwoju osiedlowych organizacji pozarządowych. - jakieś konkrety? czy teraz takie organizacje nie są wspierane? "

Tych organizacji jest stanowczo za mało i stanowczo są za mało wspierane. Chcę zachęcić mieszkańców do aktywności w kierunku rozwijania swoich pasji w sposób bardziej zorganizowany i sąsiedzki. Organizacje pozarządowe mają tę moc organizowania czasu wolnego w wielu dziedzinach: od kultury po sport. Warto w tym pomagać i do tego zachęcać, a mam ku temu odpowiednie doświadczenie.

"- Przekazanie większych kompetencji do Rad Osiedli - o jakie kompetencje chodzi?"

Od 10 lat mojej pracy społecznej w Radzie Osiedla Muchobór Wielki, ale również po dziesiątkach spotkań w gronie wielu Radnych Osiedli Wrocławskich, stwierdzam, że Radni Osiedla powinni:
- mieć większy wpływ na lokalne inwestycje.
- je priorytetyzować i nadzorować ich realizację.
- brać udział w komisjach konkursowych dotyczących podziału środków dla organizacji pozarządowych na lokalne wydarzenia.
- otrzymać większe wsparcie ze strony WCRS, aby więcej czasu poświęcili na spotkania z mieszkańcami, a dotychczas biurokracja ten czas zabiera.
To tak pokrótce :-)

"- Dalszy rozwój Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - coś więcej?"

Dzięki ustawie rządowej mamy od roku 2019 nowe zasady WBO. Podczas mojego udziału w pracach Rady ds. WBO staram się rozwijać Wrocławski Budżet Obywatelski w taki sposób, by był jeszcze bardziej przyjazny i dostępny dla mieszkańców. Wnioskuję, aby od kolejnych lat zwiększała się kwota przeznaczona na WBO.

"- Rozwój infrastruktury rowerowej Wrocławia - ok, to wszyscy mają :)"

Czyli jasne :-)

"- Kontynuacja budowy nowych Centrów Aktywności Lokalnej. - Fajnie, a na Muchoborze też? Gdzieś konkretnie?"

Na każdym Osiedlu. Na Muchoborze Wielkim również.

- Zwiększenie dostępności sportowych obiektów przyszkolnych dla społeczności lokalnych - czy chodzi o to, żeby nie zamykać bram szkolnych boisk po godzinach lekcyjnych? Czy coś innego?
Właśnie o to.

"- Poprawa warunków edukacyjnych dla uczniów i przedszkolaków. - w jaki sposób? Czy chodzi o wybudowanie nowej szkoły czy dostarczenie odpowiedniej ilości kredy i papieru toaletowego? :)"

Z tego co wiem, zapotrzebowanie na nową placówkę, lub rozbudowę starej jest na Złotnikach i o to chcę zabiegać. Poza tym na kilku Osiedlach warto postarać się o dodatkowe placówki przedszkolne, już o żłobkach nie wspominając (bo to wszyscy mają :-)). Jako Radny będę rozmawiał z dyrektorami szkół i rodzicami, aby wypracować jak najlepszy model funkcjonowania placówek. To potrafię. Zna mnie Pan. Potrafię współpracować :-)

Pozdrawiam i zachęcam do oddania na mnie głosu.

Tomasz Kucharski lista nr 4 pozycja nr 7
Tomasz Kucharski

Postprzez Sasiad z gory 16 paź 2018, o 20:39

Lucky: dziękuję bardzo za interesującą analizę obietnic i możliwości ;-).
Świetne zestawienie, warto żeby kandydaci i wyborcy to przejrzeli.

Panie Jarku, dziękuję za zobowiązanie. Mamy pewne konkrety, są w miarę jasne plany czego się możemy spodziewać. Przynajmniej będzie z czego rozliczać, bo jak pokazał Lucky plan wyborczy może być tak świetnie niedoprecyzowany ładnymi zwrotami, że potem nawet nie wiadomo czy kandydat dostarczył to co obiecał, czy też jak zwykle bardzo się starał a wyszło jak zawsze...

Ja oczywiście zgadzam się, że taki "zwykły", pojedynczy radny to nie ma wielkiego wpływu na politykę miasta ale to zawsze więcej niż żaden radny walczący o naszą część miasta ;-).

Bo tak szczerze, to fajnie, że mamy piękne NFM, że Stadion jest nowoczesny, że nawet udało się zorganizować World Games 2017 ale biorąc pod uwagę koszty tych inwestycji i ich funkcjonalność w życiu codziennym to może wystarczy tych „igrzysk”?

Może lepiej dla mieszkańców byłoby ponarzekać, że NFM wybudowali np. w Wałbrzychu ale ja jadę do pracy tramwajem w 20 min, że Stadion to i owszem mają ładny w Bolesławcu, ale łącznik do Smolca i drogi rowerowe przy Avicenny nareszcie odkorkowały te drogi i w końcu cholera no przepadła nam organizacja World Games 2017(za wikipedią koszt 45 mln USD) ale w zimie bez obawy można wyjść z dzieckiem na spacer bo powietrze mamy jak w Szwajcarii.

Pozdrawiam
Sąsiad z góry.
Sasiad z gory

Postprzez garym 16 paź 2018, o 22:07

Dziękuję za fajne podsumowanie, z chęcią odpowiem na pytania

Lucky napisał(a): budowa linii tramwajowej na Osiedle[/b]: plany były, może nawet jeszcze gdzieś są. Jak się okazało ostatnio pieniędzy nie ma nawet wystarczająco na fragment na Nowy Dwór. No i odwieczny problem z przejściem przez tory. Co tutaj radny może zrobić? Czy jest w stanie przekonać całą Radę Miasta, żeby dorzucić pieniędzy na budowę i jeszcze na wiadukt i most?

Komunikacja zbiorowa powinna być głównym priorytetem w inwestycjach miejskich. O linię tramwajową walczymy od wielu lat. W tej chwili podniesienie linii kolejowej jest blokowane przez PKP PLK, ktróre wpisały ją na listę rezerwową. Jarek Góral pisał podobno w tej sprawie do premiera, ale odpowiedzi nie pokaza

Lucky napisał(a): spowodowanie,że boiska przy szkole podstawowej nr 25 oraz na Trawowej będą ogólnodostępne dla Mieszkańców,(stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie)[/b] - Jakieś konkrety? Przy szkole, to pewnie dyrekcja musiałaby zdecydować, aby brama szkoły była otwarta do wieczora, a co z boiskiem przy Trawowej? Chodzi o ograniczenie czasu zajmowanego przez grupy zorganizowane? Czy w ten sposób uwolniony czas miałby być po prostu przeznaczony na "niezorganizowane" wykorzystanie, czy jakoś inaczej?

Rady Osiedla, jako przedstawiciele lokalnej społęczności, powinny mieć większy wpływ na działaność placówek edukacyjnych na osiedlu. Np. poprzez udział w komisjach wybierających dyrekcję szkoły. Wtedy współpraca byłaby ściślejsza

Lucky napisał(a):rozbudowa ścieżek rowerowych tak aby był bezpieczniejszy dojazd do centrum Wrocławia , budowa ścieżki rowerowej do Smolca i wzdłuż Avicenny[/b] - super, bardzo potrzebne. Do centrum Strzegomską to już ścieżkę mamy, brakuje bezpiecznego dojazdu do FAT. Ale gdzie wcisnąć ścieżkę na Krzemienieckiej?

w poprzedniej kadencji na mój wniosej występowaliśmy o zaprojektowanie infrastuktury rowerowej w stronę FAT
Dostaliśmy odpowiedź o budowie dróg wzdłuż Mińskiej i Rakietowej, oraz kładce nad Ślezą.
https://drive.google.com/open?id=0Bw8Bp ... W05UWdDdHM
Niestety póki co to tylko obietnice. Nawet dwa projekty WBO odnośnie infrastuktury rowerowej, a któych jestem liderem, nie mogą doczekać się realizacji :(
Między innymi po to chcę kandydować do RM, by poruszanie rowerem było przyjemne także na osiedlach peryferyjnych

Lucky napisał(a):faktycznie temat smogu jest ważny, ale atakowanie Jarka węglem jest tutaj nie na miejscu. Ani on ani nawet cała Rada Miasta nie ma wpływu na to, jaki węgiel można kupować i spalać, więc dyskusja o tym niczemu nie służy w kontekście najbliższych wyborów samorządowych.

Bardzo ważne jest uświadamianie społeczeńśtwa czym jest smog, jak z nim walczyć i jaką można uzyskać pomoc. Dlatego na Żernikach organizowalismy dzisiaj spotkanie informacyjno edukacyjne
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5C4485DF

Lucky napisał(a):Mamy jeszcze jednego kandydata, który zbyt wiele nie obiecuje (może i dobrze :-) )
- uważam, że Wrocław nie powinien być miejscem rozgrywek politycznych: brawo!
- Zrobimy reformę ustrojową Wrocławia, i przekażemy część kompetencji bliżej mieszkańców. To z poziomu osiedla widać, który chodnik trzeba zbudować, gdzie potrzebny jest nowy przystanek i przejście dla pieszych, jakie tereny powinny być przeznaczone pod rekreację.
Prosto i konkretnie. A wiemy coś więcej w jaki sposób mieszkańcy mieliby się wypowiadać gdzie ten nowy chodnik jest potrzebny? Czy miałby to robić Rady Osiedli, czy mieszkańcy za pośrednictwem WBO-podobnego tworu, czy tez po prostu na fejsie: dziś post, jutro chodnik? ;-)

Tak, Rady Osiedla powinny uzyskać fundusze na inawestycje osiedlowe. ich wielkość uzależniona będzie od ilości mieszkańców, powierzchni, a także stopnia rozwoju danego osiedla. WBO jes fajne, ale za jego pomocą powstają inwestycje najbardziej atrakcyjne, a niekoniecznie te najbardziej potrzebne. Owszem, takie też sa potrzebne jako uzupełnienie. Niedpouszczalna jednak jest sytuacja, gdy wniosek RO o budowę chodnika jest odrzucany, ale sugerowane jest złoszenie inwestycjiod WBO

Pozdrawiam

Michał Garstka
lista 13, pozycja 3
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez JAREK G. 16 paź 2018, o 22:14

Odniosę się do kilku spraw i doprecyzuję:
- budowa linii tramwajowej na Osiedle:
W tej chwili najbardziej dogodne warunki do wybudowania najtańszej i najbardziej efektywnej linii tramwajowej we Wrocławiu ma Osiedle Muchobór Wielki.Od skrzyżowania ul.Strzegomskiej /Rogowskiej aż do ul.Roślinnej jest szeroka rezerwa terenowa ,która została zarezerwowana już w 1988 roku.( uchwała nr XXI/104/88 Miejskiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 1988 r.) Kto wtedy brał pod uwagę możliwość budowy linii tramwajowej na Jagodno, Maślnice i Ołtaszyn?

W teorii na 2 kilometrowym odcinku wystarczy wyrównać teren , wysypać odpowiednim kruszywem i położyć tory."Skomplikowane" operacje budowlane to budowa mostu tramwajowego nad rzeką Ślęzą, skrzyżowanie linii kolejowej z tramwajową, położenie torów w jezdni na skrzyżowaniu z ulicami,kilka sygnalizacji świetnych i ostrzegawczych. Wg mnie koszt budowy to około 20 milionów złotych.( wariant dwutorowy na całym odcinku).
Skrzyżowanie linii kolejowej z tramwajową to nie jest skomplikowana budowlą. Takie skrzyżowanie funkcjonowało już w Polsce w Sosnowcu .https://www.youtube.com/watch?v=0vq6APaxNUk

Niezależnie od tego uważam,że do czasu wybudowania wiaduktu kolejowego spokojnie można było by wybudować od skrzyżowania ul. Strzegomskiej z ul.Rogowską linię jednotorową , która biegła by do linii dwutorowej, która zaczynała by się na ul.Mińskiej na wysokości wjazdu do salonu Mazdy.Wg mnie nic by się nie zmarnowało bo w okoliczności budowy wiaduktu kolejowego, jego budowę należało by zaprojektować do istniejącej linii tramwajowej. Tory kolejowe i instalacja elektryczna i tak była by zdemontowana.

Linia tramwajowa pozostała by w wariancie jak opisałem bo i tak pozostawiona wolna przestrzeń nad rzeką Ślęzą nie pozwala na wybudowanie mostu po, którym mogła by przebiegać linia dwutorowa.

Taki jest mój pomysł na budowę linii tramwajowej na nasze osiedle i będę to forsował jako jeden z głównych tematów w okoliczności gdybym został Radnym Miejskim. Odpowiedz od Premiera otrzymałem, muszę tylko przygotować ja do publikacji (zeskanować , usunąć dane adresowe.)

- budowa żłobka na Osiedlu.
Pod tym linkiem
http://bip.um.wroc.pl/petycje/szukaj?ke ... atus_id=-1
znajdziecie moje Petycje złożone do Miasta ( żadnej nie poparła Rada Osiedla pomimo tego,że skandalem takie wnioski),jest tam także petycja w sprawie żłobka.

W odpowiedzi, z której treścią można zapoznać się w powyższym linku, Pan Dyrektor Jacek Sutryk , obecny kandydat na Prezydenta Wrocławia, odpisał mi, że żłobek na Osiedlu nie zostanie wybudowany ale " Prace nad szczegółową koncepcja budowy żłobka na Osiedlu Muchobór Wielki zostaną podjęte w dalszej kolejności z perspektywą realizacji po roku 2020. W pracach tych zostanie wzięta pod uwagę,min. działka wskazana w petycji jako potencjalna lokalizacja tej placówki"

Jak sprawy mają się teraz ? Otóż działka, na której miał powstać żłobek, została podzielona na kilka mniejszych działek i w tej chwili jedna z tych działek została wystawiona do sprzedaży.
http://muchoborwielki.pl/rada-osiedla/7 ... dz-nr-40-6

Po zapoznani się z tą informacją( o wystawieniu działki na sprzedaż )wniosłem do Miasta pismo aby odwołać ten przetarg https://docs.wixstatic.com/ugd/be7eac_6 ... 69a6f1.pdf

Właśnie dzisiaj, osoba decyzyjna, Dyrektor jednego z Departamentów UM poinformował mnie ,że przetarg zostanie anulowany i wskazana w petycji działka zostanie zarezerwowana pod budowę żłobka. Ale jest to informacja nie oficjalna i publikuję ją tylko tutaj.

- spowodowanie,że boiska przy szkole podstawowej nr 25 oraz na Trawowej będą ogólnodostępne dla Mieszkańców,(stworzenie programu ogólnomiejskiego w tej sprawie) -

W przeszłości ( porównaj artykuł w Gazecie Wyborczej dodatek Wrocławski z dnia 16 lipca 2016 roku pt. „Za darmo na basen i boisko. Wrocław ma być pełen sportu” ) funkcjonował we Wrocławiu miejski program bezpłatnego udostępniania mieszkańcom m.in. szkolnych boisk.W ramach tego programu Dyrektorzy szkół mieli w roku szkolnym obowiązek wyznaczenia w każdym tygodniu dziesięciu godzin darmowego korzystania z infrastruktury sportowej. Miasto miało przeznaczać na to milion złotych rocznie.Do korzystania z tego programu namawiał Pan dyrektor Jacek Sutryk , cytat z artykułu Gazety Wyborczej „Przypominamy, że mieszkańcy mogą z niej (infrastruktury sportowej) skorzystać, bo nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą….”

Ten program trzeba reaktywować.

- wsparcie finansowe dla przedszkoli na osiedlu i dla świetlicy szkolnej SP 25 poprzez zwiększenie środków na materiały pomocnicze -
W ramach tego programu pieniądze były przeznaczane tylko i wyłącznie na wymienioną działalność bez możliwości zmian planu finansowego np. przez Dyrektora szkoły.Nauczyciele świetlic decydowali by o wydatkowaniu tych środków.

- rozbudowa ścieżek rowerowych tak aby był bezpieczniejszy dojazd do centrum Wrocławia , budowa ścieżki rowerowej do Smolca i wzdłuż Avicenny - na Krzemienieckiej nie da się wcisnąć ścieżki bez wykupu gruntów , tego raczej nikt nie zrobi bo Miasto nie ma na to pieniędzy. Tam wystarczyło by na razie oznaczenie na jezdni tzw. sierżant .

- wdrożenie programu ogólnomiejskiego skierowanego do deweloperów aby bardziej partycypowali w budowie infrastruktury przydatnej do społeczeństwa osiedla gdzie prowadzą inwestycje. - oczywiście zmusić ich do tego nie można. Program byłby realizowany na podstawie umowy o partnerstwie publiczno prywatnym. Deweloper np . przekazywał by pomieszczenie w stanie surowym a koszty wykończenia brało by na siebie Miasto.

Ja uważam, że postulaty, które przedstawiłem są spokojnie do zrealizowania w ciągu 5 lat, są to sprawy potrzebne dla ludzi i takimi sprawami musi zajmować się radny osiedlowy/miejski.
JAREK G.

Postprzez Piotreg 18 paź 2018, o 23:07

Dobry wieczór Muchoborzanom.
Nazywam się Piotr. Piotr Tegnerowicz.
Jestem kandydatem do rady miejskiej. Bedzie można mnie znaleźć na samym początku listy wszystkich kandydatów w okręgu 6 (komitet "Zielonych").

Mieszkam od urodzenia na Nowym Dworze. Kiedy moje osiedle dopiero się rozwijało, po wiele spraw jeździło się na Muchobór Wielki. Aktualnie życie Muchoboru zależy niejako od sytuacji Nowego Dworu.

Uważam, że błędem jest przesuwanie priorytetu utworzenia połączenia tramwajowego z Muchoboru Wielkiego na stację Nowy Dwór. W gruncie rzeczy liczba osób korzystających z przystanków przy ul. Rogowskiej nie jest tak duża, jak pasażerów z Mińskiej. Do stacji można dojechać łatwo autobusem ze Strzegomskiej. Co więcej, Nowy Dwór ma stosunkowo gęstą siatkę połączeń MPK w porównaniu z Muchoborem, przez który kursują tylko, de facto, dwie linie dzienne, wiecznie zapchane i spóźnione tak, że ich rozkład staje się fikcją.
Tramwaj powinien jechać przede wszystkim Strzegomską - przynajmniej do rejonu skrzyżowania z ulicą Rogowską. Pętla mogłaby znajdować się za Ślęzą, po stronie Muchoboru, może nawet bez krzyżowania z torami, tylko przed przejazdem. Co prawda odcinałoby to całe osiedle od bezposredniego sąsiedztwa tramwaju, ale takie rozwiązanie funkcjonuje przecież na Oporowie i Osobowicach. Fantazjować można wiele, rezerwa jest na dalszy ciąglinii, ale póki koszta są większe niż możliwości, warto postawić na wariant minialny finansowo, a maksymalnie korzystny dla obu stron. Bo taki wariant byłby korzystny i dla mieszkancow obu Muchoborów, i dla wrocławian z Nowego Dworu.

Należy przy tym moim zdaniem postawić na bardziej rzetelny transport autobusowy. Przywrocic przyspieszone i pospieszne połączenia. Dodać linię, która łączyłaby Muchobor Wielki - przez Pocztę Polską i Aleję Piastów - z Racławicką i dalej np. do Powstancow Śląskich lub wręcz do centrum. Linie 119 i 319 praktycznie pokrywają się, 132 i 107 nie ratują w ogole sytuacji, trasy tych linii są o wiele za długie i z przeszkodami, zeby mogły stanowić skuteczne rozwiązanie problemu.

Warto postawic też na częsciej zatrzymujące się na Wroclawiu Zachodnim pociągi i lepsze dojscie do tej stacji - póki co sytuacja jest mizerna.

Ruch samochodowy w centrum osiedla można w przyszłości ograniczyc (a trzeba - przejscia i chodniki dla pieszych są tu bardzo ryzykowne) poprzez planowanie obwodnicy osiedla - na przyklad od rejonu Gagarina/Rakietowej, wzdluz torow kolejowych, do rejonu ul. Ostrowskiego.
Rowerzysci w ogole nie maja jak się tu zmiescic - sciezka rowerowa moze jednak wiesc przez ulicę Zagony. Stanislawowska to nie jest dobre miejsce dla rowerzystów.

Na Muchoborze brakuje też żłobka i porządnej miejskiej zieleni. Może powinien powstać park na tyłach ul. Stanisławowskiej? Z miejscem upamiętnienia znajdującego się tu reliktu cmentarza. Najwyższy też czas, aby zadbać o łąd przestrzenny na chaotycznie do tej pory rozwijanym osiedlu - skupisku mniejszych osiedli starych, wiejskich domow i nowoczesnej deweloperki oraz prlowskich bloków - no i o rewitalizację najbardziej zniszczonych budynków.

Jestem bardzo ciekaw Panstwa sugestii i uwag. Zapraszam do wzięcia udziału w wyborach niedzielnych!

Aby zwiększyc
Piotreg

Postprzez Piotreg 19 paź 2018, o 01:56

* Pardon, pomysł na obwodnicę byłby lepszy może z zakończeniem w rejonie ul. Solskiego niż Ostrowskiego (z uwagi na las).
Piotreg

Postprzez Lucky 19 paź 2018, o 15:56

Dzięki za interesującą dyskusję wszystkich kandydatów.
Każdy z Was ma ciekawe pomysły, często bardzo podobne, ale to w sumie nie jest dziwne, bo dobrze wiemy jakie problemy są we Wrocławiu, więc wiadomo co kandydaci będą obiecywali :) Może w takich debatach należałoby się skupić nie na tym, co obiecać tylko jak to zrobić?
Fajnie, że pochwaliliście się również swoimi dotychczasowymi dokonaniami.
Wygląda na to, że Tomek celuje w "spektakularne" sprawy jak ul. Trawowa czy boisko. Jarek raczej dużo pożytecznej "drobnicy". A za zablokowanie sprzedaży działki pod żłobek to duże brawa! Niby nic, ale gdyby działkę sprzedano to mielibyśmy sytuację klasyczną, że ktoś nie dopatrzył, poszło, trudno, nie da się. A Michał pracuje dzielnie na Żernikach i choćby na przykładach z WBO pokazuje jak skutecznie działać. Super. I jest jeszcze Piotreg, cóż powiedzieć.. nie miałbym nic przeciwko, aby to wprowadzić w życie ;-)

Niech moc będzie z Wami. Obyście mogli wszyscy współpracować w Radzie Miasta. Powodzenia :)

Już nie mogę się doczekać wpisów na forum z informacjami o postępach realizacji obietnic wyborczych!
Lucky

Postprzez piter 19 paź 2018, o 22:59

Lucky napisał(a):
Piter: faktycznie temat smogu jest ważny, ale atakowanie Jarka węglem jest tutaj nie na miejscu. Ani on ani nawet cała Rada Miasta nie ma wpływu na to, jaki węgiel można kupować i spalać, więc dyskusja o tym niczemu nie służy w kontekście najbliższych wyborów samorządowych.

Przede wszystkim chodzi o walkę z atakującą nas zewsząd hipokryzją, kłamstwem i postprawdą. Nie zwróciłbym na to uwagi ale temat po raz pierwszy pojawił się w grudniu 2017 r. kiedy to P. Góral rozpoczął kampanie wyborczą wychwalając PIS.
viewtopic.php?f=45&t=2582&start=45#p12559
Jakby był przyzwoity to by tematu smogu nie poruszał bo wie, że przez 3 lata rządów PIS nic nie zrobił w sprawie zablokowania sprzedaży trujących odpadów górniczych.
Minął prawie rok, PIS nadal chroni górników kosztem naszego zdrowia a Pan Góral nadal bezwstydnie kłamie nt. smogu.

Lucky napisał(a):Jarek publikuje dużo tekstów, dokumentów do różnych instytucji i nie widać z nich, aby działał destrukcyjnie.

Można dyskutować z tą tezą.
Warto przypomnieć próbę zamknięcia „nielegalnego” przejazdu kolejowego.
viewtopic.php?f=3&t=978&p=11231&hilit=s%C4%85d+administracyjnyego#p11231
Tak przy okazji można zapytać P. Górala o pisma do PKP w tej sprawie. Od 3 lat PIS tym zawiaduje i słyszymy, że pieniądze są na wszystko, wystarczy nie kraść. Jakoś nie było widać tych pism na forum, ciekawe dlaczego?
Jest takie mądre przysłowie „Krowa która dużo ryczy mało mleka daje”
piter

Postprzez Tomasz Kucharski 24 paź 2018, o 11:34

Drodzy Muchoborzanie!

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za ogromne zaufanie jakim obdarzyliście mnie w ostatnich wyborach. Uzyskałem na naszym Osiedlu 777 głosów i za każdy bardzo dziękuję. Sumaryczny wynik z całego okręgu w postaci 1257 głosów nie pozwolił jednak na objęcie mandatu Radnego Rady Miejskiej Wrocławia. Zabrakło 134 głosów. Liczę na to, że za 5 lat już nie zabraknie :-) Zamierzam kontynuować pracę dla dobra naszego Osiedla w Radzie Osiedla Muchobór Wielki. W czasie kampanii spotkałem się z dużym pozytywnym odbiorem swojej społecznej działalności. To budujące. Wasze głosy traktuję jako zobowiązanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Dziękuję i pozdrawiam.

Tomasz Kucharski
Tomasz Kucharski

Poprzednia stronaNastępna strona