Wrocławski Budżet Obywatelski 2015

Ogólna dyskusja o Muchoborze Wielkim - co zmienić, gdzie co jest, itp.
Wrocławski Budżet Obywatelski 2015

Postprzez Tomek 3 gru 2014, o 19:14

Witam serdecznie!
Chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych przyszłoroczną edycją Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na piątkowe (5.12.) spotkanie o godzinie 18.00 w siedzibie Rady Osiedla Muchobór Wielki, ul. Stanisławowska 99. W planie spotkania przewiduję zebranie pomysłów, oraz zastanowienie się jak uniknąć porażki z tego roku i przekuć ją na sukces w roku następnym.

Tomek Kucharski
Tomek

Re: Wrocławski Budżet Obywatelski 2015

Postprzez cleaner 8 gru 2014, o 14:43

Tomku, jest jakaś szansa na przeczytanie tu na forum jakie pomysły zostały "zebrane" na spotkniu?
Myślę, że nie zaszkodzi dodatkowy głos/pomysł ludzi czytających forum.

Jak dla mnie zabrakło jednej wspólnej wizulanie reklamy/ulotki/broszury. (oczywiscie o wspólnej uzgodnionej liście projektów nawet nie wspomnę)
Wyobrażam to sobie jako graficzny projekt przedstawiający nasze propozycje do budżetu. Tak żeby mozna było to samo wydrukować jako plakat (i porozwieszać w sklepach/klatkach/szkołach/innych) jako ulotkę którą możnaby rozdawać przy okazji jakiś spotkań lub wrzucić ludziom do skrzynek i w końcu jakiś jpg/pdf aby można było wysłać go emailem, udostępnić na FB.

Jak ktoś nie widział to dość ciekawy dokument do poczytania - lista uwag do całego procesu:

http://www.wroclaw.pl/wbo-uwagi

Niektóre z nich są po prostu głupie, ale myślę, że część zasługuje na uwage.
Bezpośredni link: http://www.wroclaw.pl/files/budzet%20ob ... 202014.pdf
cleaner

Postprzez Tomek 8 gru 2014, o 19:34

Witam wszystkich zainteresowanych WBO 2015!

A na dzień dzisiejszy nie ma ich zbyt wielu :-)

Na spotkaniu nie zgłosił się nikt z nowym pomysłem.

Pomysł, który zgłosimy ponownie to Muchoborskie Centrum Sportu Trawowa (dawny nr 32).

Konsultowałem się telefonicznie z liderami pomysłu projektu nr 134 ale usłyszałem, że nie wystawią konkurencyjnego projektu w przyszłym roku. Mimo wszystko zachęcałem do współpracy i do wsparcia w zbieraniu głosów na Muchoborskie Centrum Sportu Trawowa.

Może wróci pomysł kładki przez rzekę Ślęzę łączący Muchobór Mały z Wielkim, ale będzie jeszcze konsultowany z Radą Osiedla Muchobór Mały. Pomysł wstępnie zgłosił Jarek Góral.

Kolejne spotkanie planuję na styczeń tuż przed feriami, może wtedy będzie więcej chętnych do działania i więcej pomysłów.
Cały czas pilotuję zmiany, które zachodzą w regulaminie. Mam nadzieję, że nie będzie zbytnio odbiegał od poprzedniej. Aczkolwiek kilka zmian by się przydało.

Cleaner, rozumiem, że na Ciebie można liczyć jeśli chodzi o poparcie Muchoborskiego Centrum Sportu Trawowa?

Tomek
Tomek

Postprzez Lucky 9 gru 2014, o 12:30

Czołem,

Kwestia czy wystawiać dwa duże projekty czy nie powinna zależeć też od regulaminu przyszłorocznego WBO. Czy będą takie same przedziały i podział budżetu, itp.
Wg mnie skoro każdy ma do dyspozycji 3 głosy nadal może zagłosować na oba projekty i jeden drugiemu krzywdy nie zrobi.
Myślę, że już na etapie reklamowania projektów przydałaby się jasna informacja do której grupy należy dany projekt i z kim konkuruje (a z kim nie). Tego chyba brakło w tym roku, podejrzewam, że nie było to dla wszystkich jasne.

Jeśli chodzi o kładkę nad Slęzą, to ja jestem jak najbardziej za - wątek o tym tu na forum ciągnął się kilka lat, więc sporo tam pomysłów można zaczerpnąć. Widzę jednak przynajmniej jeden problem. WBO ma zastrzeżenie, że może być realizowany na gruntach należących do miasta, natomiast kładka siłą rzeczy musiałaby ingerować w wały i/lub koryto rzeki a ten teren należy do Skarbu Państwa. Nie mam pojęcia czy da się to jakoś rozwiązać, ale może "ktoś" mógłby się "gdzieś" dowiedzieć? ;-)

Co do innych pomysłów, to może wrócę z tym co już kilka razy to zgłaszałem - drogę wzdłuż torów od Trawowej do ronda Pileckiego. Jeśli nie znalazłby się inny sposób na poprawę tej drogi to może WBO? Można by się zastanowić czy wówczas wnioskować tylko o nawierzchnię czy też o jakieś ławeczki lub coś jeszcze co uatrakcyjni ten teren? Do tego jakaś dobra chwytliwa nazwa.. :) Zdecydowanie brakuje spokojnych miejsc do pospacerowania na osiedlu...
Lucky

Postprzez Tomek 9 gru 2014, o 16:49

Pomysły jak najbardziej możemy zbierać na forum, ale do konkretnych konkluzji i ustaleń jak działać i jakie projekty ostatecznie zgłosić, dojdziemy podczas osobistych spotkań w grupie ludzi, którzy będą chcieli wziąć udział w projekcie i ręka w rękę, w sposób skoordynowany działać.

Przy następnym spotkaniu pamiętajcie zatem o obecności.

Dzięki za pomysł drogi ale pomysł na 99% odpadnie z racji tego, że przebiegałaby ona przecinając tzw. Łącznik Muchoborski, który jest w planach i ma połączyć ul. Klecińską z Rondem Pileckiego.

Pozdrawiam

Tomek
Tomek

Postprzez Lucky 9 gru 2014, o 17:09

Jeżeli fakt przecinania się z tym hipotetycznym łącznikiem miałby być powodem odrzucenia wniosku, to cóż, ręce opadają...
Przecież nie wiadomo czy ani tym bardziej kiedy ten łącznik w ogóle powstanie.
Jak widać na jedynej chyba "wizualizacji" tej drogi http://muchoborwielki.pl/uploads/inwestycje/lacznik.pdf łącznik od ronda miałaby od razu przechodzić przez tory i dalej biec przez pole kukurydzy i rzekę. Tak więc dróżka wzdłuż torów "kolidowałaby" tylko przy samym rondzie (tzn, musiałaby być trochę skrócona) tam, gdzie i tak cały układ drogowo-chodnikowy musiałby być przebudowany.
A tak w ogóle to dyskutowaliśmy tutaj o dróżce o nawierzchni szutrowej, więc nawet gdyby kiedyś w bliżej nieokreślonej przyszłości miał być jej fragment zmodyfikowany to koszty tego byłyby minimalne.
Lucky

Postprzez michal garstka 10 gru 2014, o 11:32

Myślę że z tą drogą może byc inny problem. Zależy w jakiej kategorii cenowej by się znalazła i ile byłoby konkurencyjnych projektów. Droga ma położenie peryferyjne i nie uda się namówić wszystkich mieszkańców osiedla do głosowania na nią. jako główny projekt powinniśmy wystawić inwestycję która będzie przydatna większości mieszkańców - takie jak boisko, tereny rekreacyjne w centrum osiedla
Pozdrawiam

Michał Garstka
michal garstka

Postprzez cleaner 10 gru 2014, o 14:04

@Tomku - ja i wielu moich znajomych na pewno poprzemy ten projekt. Juz w tym roku dośc mocno reklamowaliśmy projekt wśród znajomych a myślę, że w przyszłym zrobimy to jeszcze mocniej i w bardziej zorganizowany sposób.

Lucky dobrze pisze, że jakąkolwiek strategie trzeba będzie układać dopiero po ogłoszeniu zasad - bo na razie możemy się bardzo zdziwić. Dalej jednak uważam, że trzeba zadbać o to żeby mieć w każdej grupie swoje projekty - w tej "najdroższej" jeden-dwa, średniej dwa-trzy a w tej "najtańszej" więcej. W tym roku w tej ostatniej weszły wszystkei projekty więc myślę, że nie ma co sie ograniczać (chociaż na pewno wszyscy składający tak teraz pomyślą) Na pewno musimy dopilnować żeby nic się nie dublowało/zazębiało - nie wolno nam rozbijać głosów. Ja wiem, że bedzie tak, że ludzie będa mieli własne ambicje i chciali żeby to ich projekt nie był zmieniany ale myślę, że rozsądek zwycięży.

Juz w kwesti samych projektów:
- Droga przy torach - myślę, że gdyby w projekcie wyraźnei zaznaczyć, że wiemy o projektach trasy czeskiej (pewnei bedzie za 20 lat albo w ogóle) i że droga ma w przyszłości dochodzić do niej to jest na to szansa. Dla mnei wystaczyłoby żeby ja zrobic podobnie jak dróżki w Parku Tysiąclecia i zadbać o wycinanie krzaków po obu stronach. Oczywiście ze dwie lawki i kosze na śmieci tez by sie przydały - ale to chyba tyle.
- Kładka - jak najbardziej. Skróciłoby to drogę w kierunku Muchoboru Małego dla pieszych i rowerzystów. Myśle, że ruch byłby całkiem spory.
- Centrum Sportu - tu chyba nei musze nikogo przekonywac o słuszności.
- drogi rowerowe.... Tu chyba dłuższy temat bo nie mam pojęcia o możliwości jakie sa przy takim budowaniu. Teraz droga kończy się na Mińskiej na wysokości Zagonow. Jak dla mnie idealnei by było gdyby ściezki "wyprowadzały" z osiedla - jedn ana pewno w stronę Smolca poprzez Gagarina a druga poprzez Avicenny łączyła sie z systemem ścieżek na Mokronoskiej i Kwiatkowskiego. Może dzięki temu więcej osób przesiadłoby się na rowery z naszego osiedla a może i z Mokronosu/Smolca
- dla mnie też idealnym rozwiązaniem byłoby zagospodarowanie odcinka należącego do miasta pomiędzy Trawową, Zagonami i blokami Trawowa 12-16. Wszystko mi jedno co tam będzie - żeby tylko teren był zadbany. Pewnie na plac zabaw nie chceiliby sie zgodzić mieszkańcy Zagonów bo byoby im za głośno :D
Pomysłów pewnie jeszcze troche sę znajdzie....

pozdrawiam

JJ
cleaner

Postprzez Tomek 15 gru 2014, o 20:36

Witam.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie na temat zasad przyszłorocznego WBO.
W spotkaniu w przeważającej większości wzięli udział przedstawiciele wrocławskich Rad Osiedli.
Głównym wnioskiem, który można wyciągnąć z tego spotkania, to taki, że zasady WBO 2014, w przeważającej większości będą obowiązywały w roku 2015.
Większych modyfikacji możemy się spodziewać w 2016 roku.
W przyszłym roku, może zmienić się:
* głos elektroniczny potwierdzany mailem.
* głos papierowy potwierdzany podpisem.
* kwoty przeznaczone na poszczególne progi mogą być zmienione. (Np. 10 mln./7 mln./3 mln.)

Rola Rad Osiedli została z grubsza określona jako pomoc w promocji głosowania, promocji konkretnych projektów z danego Osiedla, lub z innego Osiedla.

Na tę chwilę to tyle.

Po nowym roku zaproponuję termin spotkania, aby zebrać wszystkie pomysły i zastanowić się, w którym kierunku iść przy zgłaszaniu projektów.

Pozdrawiam
Tomek
Tomek

Postprzez Lucky 22 sty 2015, o 14:16

Są już opublikowane nowe zasady WBO 2015
http://www.wroclaw.pl/nowe-zasady-wrocl ... atelskiego

To jest ciekawe:
Projekty POWINNY być realizowane na terenach oraz dotyczyć infrastruktury należącej do Gminy Wrocław. Chcemy zatem umożliwić realizację projektów na terenach nienależących do gminy. Jednak wiemy, że w większości wypadków negocjacje z innymi właścicielami mogą być bardzo długie lub kosztowne. Dlatego pozytywnie będą weryfikowane tylko takie propozycje, w których uzgodnienia gmina mam już za sobą. Nie zmienia się zasada, że projekty powinny być wykonane w ciągu jednego roku.

Co prawda od razu zastrzegają, że może być trudne/niemożliwe wykorzystanie innych terenów, ale z drugiej strony otwiera przynajmniej teoretycznie furtkę na przykład na kładkę przez Ślęzę :-)

Nowe:
Każdy mieszkaniec swój głos będzie mógł oddać tylko raz na maksymalnie trzy projekty, ale każdy z nich musi znajdować się w różnym progu kwotowym.
(...)
Ostatnią zmianą w zasadach jest określenie minimalnej ilości głosów, którą musi zebrać projekt. Ta liczbą jest 100.
Lucky

Postprzez JAREK G. 23 sty 2015, o 09:15

Ja mogę zaangażować się w projekt w sprawie kładki nad Ślężą.Zapraszam do współpracy bo ja np.nie mam za dużego pojęcia o kosztorysowaniu .
Trzeba też się zastanowić ,czy projekt ma dotyczyć tylko kładki czy także dróg dojścia do niej tzn .wykonanie nawierzchni od kładki do torów kolejowych i w drugą strone do ul. Francuskiej.

Podaje mój prywatny e-mail : jgorciu@o2.pl

Drugim projektem mogło by być wykonanie traktu spacerowo rowerowego przy torach od Trawowej do Ronda Pileckiego.

Wobec tego ,że Rada Osiedla może bardziej zaangażować się w udział w WBO na najbliższej sesji Rady będę prosił Radę Osiedla o zgodę na wykorzystanie mienia Rady do promocji projektów.(wykorzystanie drukarki laserowej,papieru ksero,siedziby Rady na spotkania itp.).

Czekam na propozycje w sprawie kładki .
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.

Postprzez Lucky 23 sty 2015, o 10:28

Dzięki Jarku, trzymam kciuki !

Jeśli chodzi o kładkę, to sporo zostało już napisane w wątku o ulicy Trawowej.
Co do kosztorysu, to też za bardzo nie mam pojęcia.. ale już kiedyś próbowałem to oszacować przez analogię... Tutaj mój wpis: viewtopic.php?f=3&t=32&p=7996&hilit=k%C5%82adka#p7996 Wyszło ok. 500 tys zł.
Gdyby kwota nadal była realna, to można by próbować samą kładkę wrzucić do średniego przedziału 150-500 tys zł. Natomiast gdyby okazało się, że teraz byłoby to więcej niż 500 tys zł, wtedy musiałby to już być przedział najdroższych projektów i można by iść na całość i zgłosić razem z drogami dojazdowymi.
Niemniej cały czas nie wiadomo czy w ogóle byłaby szansa na kładkę biorąc pod uwagę własność gruntów - to najpierw wypadałoby sprawdzić. Może na spotkaniach informacyjnych, np 2 lutego 2015. CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Odnośnie drogi przy torach, to myślę, że jest szansa zmieścić się w kwocie poniżej 150 tys zł w najtańszych projektach. Droga ma długość 740m, przy szerokości 3m dawałoby to 2220 m2 drogi, 1480 mb krawężnika :-) bardzo pobieżnie przeszukując różne strony widziałem, że podobne drogi szutrowe wyceniano na 100-150 tys zł. No chyba, że pójdziemy w asfalt lub kostkę, wtedy trzeba liczyć pewnie z 0,5 mln :)

Piszę na forum, bo pewnie jeszcze ktoś jakieś ciekawe uwagi podrzuci.
Lucky

Postprzez JAREK G. 23 sty 2015, o 19:23

Ja mogę się zaangażować w projekt odnośnie kładki. Umie ktoś na podstawie map oszacować następujące odległości ( długość i szerokość ) ;
- ul. Trawowa od torów do rzeki
- szerokość rzeki ( domniemanej kładki )
- odległość od rzeki do ul.Francuskiej ?

W internecie znalazłem koszt wykonania kładki żelbetowej o długości całkowitej konstrukcji – 29,76 m – szerokość użytkowa kładki – 2,00 m, koszt 491.097,09 zł.Dane z 2011 roku.
http://www.brenna.org.pl/budowa_kladki_ ... -9658.html
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.

Postprzez Lucky 26 sty 2015, o 11:30

Jarku,
Nim wejdziemy w szczegóły zacytuję siebie:
Niemniej cały czas nie wiadomo czy w ogóle byłaby szansa na kładkę biorąc pod uwagę własność gruntów - to najpierw wypadałoby sprawdzić. Może na spotkaniach informacyjnych, np 2 lutego 2015. CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Ale co do pomiarów to nie ma problemu:
- ul. Trawowa od torów do rzeki: 323m (szerokość ok 3m, miejsca jest sporo)
- długość najazdów: 2 x 30m
- szerokość rzeki ( domniemanej kładki ): 40m (w tym odległość pomiędzy koronami wałów: 30m)
- odległość od rzeki do ul.Francuskiej: 365m (szerokość ok 2m, niezbyt dużo miejsca pomiędzy ogrodzeniami działek)

Jeśli chodzi o szerokość najazdów i kładki, to pewnie 2-2,5m musiałoby być. Z pewnością są na to jakieś normy.

Tutaj rysunek poglądowy:
Obrazek
Lucky

Postprzez JAREK G. 26 sty 2015, o 13:13

Dziękuję za pomoc.
Z własnością gruntów to jest tak :
- ul.Trawowa : własnośc Gminy w zarządzie,użytkowaniu
- ul.Trawowa - tuż przed samym wałem ,grunt, własnośc Skarbu Państwa,
- wały : własnoścSkarbu Państwa
- teren po drugiej stronie rzeki to własność Gminy.

Od dzisiaj można składac wnioski.
JAREK G.

Następna strona