Opłaty za miejsce w garażu podziemnym oraz komórkę

Opłaty za miejsce w garażu podziemnym oraz komórkę

Postprzez KamilZ 27 maja 2017, o 17:19

Dzień dobry,

Czy ktoś z Państwa zwracał uwagę na astronomicznie wysokie opłaty za komórkę lokatorską oraz miejsce parkingowe. W moim wypadku łączny metraż to niecałe 18 metrow kwadratowych (miejsce + mała komórka, przez którą idą rury kanalizacyjne, co znacznie ogranicza funkcjonalność). Samo utrzymanie części wspólnych w garażu podziemnym kosztuje mnie 90 złotych, do tego 2x fundusz remontowy po 5 zł oraz koszty stałe x2 18,50. W sumie wychodzi ponad 130 złotych miesięcznie za jedno miejsce parkingowe i cholernie niepraktyczną komórkę o wielkości 3m2. Jedyna zmiana w kosztach, jaką dokonał zarządca wzgledem propozycji dewelopera to przeniesienie części kosztów za garaż do opłat za utrzymanie części wspólnych. Mieszkańcy bez garażu podziemnego płacą za utrzymanie części wspolnych 138 zł, ja natomiast 228 zl. To księgowy trick, który pozwala zarządcy chwalić się, że za garaż i komórkę płacimy po 18.50. Pozostałe koszty (90zl) ukryte są we wspomnianej opłacie za części wspólne oraz (10zl) w funduszu remontowym. Wychodzi na to, że miesięczne utrzymanie 18m2 garażu podziemnego kosztuje zarządcę 90 złotych rocznie, 1000 złotych miesięcznie. Jaki metraż ma cały garaż? 600m2? To by kosztowało 30 tysięcy złotych rocznie! To jest jakiś kosmos!

Nie dziwię się, że tak wiele miejsc pozostaje pustych.
Płacimy gruvą kasę za miejsca parkingowe, a na dodatek niemal 1500 złotych rocznie płacimy, żeby tam stawiać auto i trzymać w komórce rower. Jak to możliwe, że zarządca zdołał znacznie obniżyć koszty utrzymania części wspolnych budynków mieszkalnych, a opłaty za garaże i komórki niemal się nie zmieniły?

Wydaje mi się, że są to bardzo wysokie koszty, biorąc pod uwagę jakość wykończenia garażu i bramy wjazdowej oraz odległość od centrum miasta. Dość powiedzieć, że pustaki, z których wykonane są komórki prawdopodobnie poddadzą się po jednym, solidnym kopniaku.
Chciałbym tę kwestię poruszyć z pozostałymi mieszkańcami i dowiedzieć się, czy jest jakieś miejsce do negocjacji z zarządcą.
KamilZ

Re: Opłaty za miejsce w garażu podziemnym oraz komórkę

Postprzez kaneda 31 maja 2017, o 10:56

Witam,

Mam podobne odczucia co do opłaty za garaż podziemny, czuję się naciągany. Myślę, że jeśli zbierze się więcej osób to będzie można coś z tym faktem zrobić...
kaneda

Postprzez KamilZ 6 cze 2017, o 15:40

Rozmawiałem wczoraj z Panią Iloną i po przestudiowaniu kosztów wychodzi na to, że garaż i komórka lokatorska kosztować Nas będzie niemal 140 złotych miesięcznie, niezależnie od tego jak dużą komórkę się posiada. Ja popełniłem blad ubierając malutką komórkę, trzeba było zaplacic 10 tysięcy złotych więcej za dużą, bo utrzymanie kosztuje tyle samo.

Wyglada na to, że opłaty za garaż są nie do ruszenia i trzeba się pogodzić z takimi wysokimi opłatami.

Jakiś czas temu pisałem do Izabeli z wątpliwościami w związku z jakością wykończenia wjazdu do garażu. Goły, niepomalowany beton, wystające gwoździe i niedokończona izolacja. Dalej czekam na odpowiedz dewelopera.
KamilZ

Postprzez szalonaga 12 cze 2017, o 15:13

Witam,

Zgadzam sie z przedmówcą, ja czuje sie oszukana kosztami utrzymania miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej. Sprytnie zostały ukryte koszty w częściach wspólnych, mydlenieniem nam oczu stawka 18,50 zł za udział. Jeżeli jak Pani Ilona wspomniała, nic nie da sie zrobić, trzeba płacić, to niech sie nie zdziwi jak za rok podziękujemy jej za współpracę, bo mam wrażenie ze żaden z naszych postulatów nie został przez Panią Ilonę wybroniony.
szalonaga

Postprzez KamilZ 13 cze 2017, o 17:17

Jak słusznie Pani zauważyła, koszty są ukryte w częściach wspolnych. mieszkanie kosztuje mnie 138 złotych, a garaż z komórką 90, zatem garaż i miejsce kosztują nas łącznie 2x 18.50 + 90 złotych, czyli 127 (+10 zlotych funduszu remontowego). To jest 1500 złotych rocznie, toż to jakaś masakra! Nie mieszkamy przeciesz w Sky Tower w centrum miasta, tylko 5 minut od lotniska i 2 minuty od obwodnicy.
Moi przyjaciele wynajmujący mieszkanie wybudowane przez Arkop na osiedlu Orion 300 metrów od nas zasugerowali mi zmianę zarządcy (Domus)
W tygodniu podjadę do Domus'u ii zapropponuję im zrobienie wyceny utrzymania naszego osiedla. Następnie będzie mozna je porównać z kosztami obecnego zarządcy i zdecydować o zmianie. Moim zdaniem utrzymanie jest o dobre kilkadziesiąt złotych za drogie.
KamilZ

Postprzez szalonaga 13 cze 2017, o 21:20

Zgadzam sie z Panem, trzeba rozważyć inne opcje zarządców, przynajmniej bedzie jakiś jaśniejszy obraz sytuacji a nie tylko domniemanie ze jest ok.
Pozdrawiam i czekamy na informacje.
szalonaga

Postprzez KamilZ 14 cze 2017, o 14:30

rozmawiałem z Domus (zarządca osiedla Orion od Arkopu) i prześlę im swój kosztorys, jaki otrzymałem od Pani Ilony. W poniedziałek dostanę ich propozycję i porównam. Jeśli będzie atrakcyjna to wywieszę informacje na klatkach schodowych.
KamilZ

Postprzez John Wayne 17 cze 2017, o 14:27

Chyba każde osiedle przerabiało ten temat... ;)
Mogę wam podpowiedzieć conieco:

1. sprawdźcie jaka jest forma własności garażu/komórek. Czy jest to osobny lokal, w którym każdy właściciel miejsca/komórki ma udział, czy może jest to prawnie część wspólna, a miejsca są do wyłącznego korzystania.
Jeśli pierwsza opcja, to faktycznie może być osobna składka na utrzymanie. Jeśli część wspólna to powinno być wliczone do opłat wszystkich właścicieli (niezależnie, czy mają garaż/komórkę).

2. Jako członkowie wspólnoty macie prawo do wglądu we wszystkie dokumenty osiedla, więc umówcie się i zobaczcie, czy jest osobne konto (minimum księgowe) na opłaty za garaż/komórki. Czy są jakieś osobne liczniki, umowy, rachunki itp. Jeśli nie to jest to nadużycie i kasa może zasilać jakieś inne pozycje z budżetu... Może też być, że wysokie koszty utrzymania są "generowane" przez zlecanie usług takim a nie innym wykonawcom...

3. Jeśli chcecie zmieniać zarządcę to musicie się przygotować. Podejrzewam, że Wasz obecny zarządca jest wpisany w aktach notarialnych, więc do jego zmiany prawdopodobnie potrzebujecie także formy notarialnej (notariusz na zebraniu). Inną sprawą jest to czy macie wystarczającą siłę głosu (udziały) i osoby chętne zajęciem się tematem... ;)
Life is hard; it's harder if you're stupid.
John Wayne