Sprzeciw w sprawie propozycji rejonizacji szkół podstawowych


Forum do dyskusji mieszkańców z Radą Osiedla
Re: Sprzeciw w sprawie propozycji rejonizacji szkół podstawowych

Postprzez kredk@ 17 lut 2017, o 23:44

Czekamy na oficjalne potwierdzenie, tych wiadomości.

Gdyby ktoś nie mógł odczytać artykułu, to jego treść:


Kurator Oświaty Roman Kowalczyk pozytywnie zaopiniował propozycję nowej sieci szkół, przegłosowaną przez wrocławskich radnych miejskich, która ma obowiązywać od 1 września tego roku, czyli po wprowadzeniu reformy oświaty.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Kowalczyk nie ma wątpliwości, że Wrocław powinien być modelowym przykładem dla innych samorządów. Jak podkreśla prace nad przygotowaniem nowej sieci szkół i obwodów przebiegły tutaj bardzo sprawnie, dzięki czemu obyło się bez większych sporów. Wrocław jako jedna z pierwszych gmin i miast powiatowych przesłał propozycję nowej sieci do kuratorium. I jako jeden z pierwszych ma już w tej kwestii opinię kuratora, która jest wiążąca.
Reforma edukacji 2017. Prace już wcześniej
- Prace we Wrocławiu były prowadzone jeszcze zanim prezydent Rafał Dutkiewicz podpisał uchwałę. Już wtedy zastanawiano się, co zrobić, jak podzielić obwody, zbierano dane, badano demografię, sprawdzano w szkołach, jak przekształcać, prowadzono liczne konsultacje i spotkania. A do tego - co najważniejsze - wszystko przebiegło bardzo szybko, dlatego z wielką satysfakcją złożyłem podpis pod swoją opinią - przyznaje Dolnośląski Kurator Oświaty.
Kowalczyk podkreśla, że bardzo ważną rolę odegrała tutaj chęć współpracy ze strony Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - My te rozmowy przeprowadzaliśmy już wcześniej. Cała rzecz polegała na tym, żeby się spotykać, kooperować, informować się, a nawet czasami trochę pospierać. To, w czym się różniliśmy - a było kilka takich sytuacji - pozostawmy za zasłoną rozmów i spotkań. Raz jeszcze podkreślę, że we Wrocławiu została wykonana solidna, wielka i rzetelna praca, za co chciałbym podziękować - zaznaczył Kowalczyk.
ZOBACZ, JAK ZMIENI SIĘ SIEĆ SZKÓŁ WE WROCŁAWIU

Kowalczyk dodaje, że tylko jedna rzecz wymagała poprawienie, ale postulowali o to sami rodzice. Chodzi o niewielką korektę obwodu Szkoły Podstawowej nr 25, mieszczącej się przy ul. Stanisławowskiej. - To owoc protestów, ale wszystko zostało już ustalone. Przedstawiciele komitetu protestacyjnego, zebrawszy kilkaset podpisów, odbyli spotkanie z dyrektorem Jarosławem Delewskim i ten przychylił się do ich prośby. Obwód SP 25 zostaje po staremu i uważamy, że to jest zasadne - zaznacza Kowalczyk. - To jest niewielkie zastrzeżenie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Będzie w tej szkole troszkę gęściej, ale dzieci będą miały z kolei do szkoły dużo bliżej, a tak by musiały pokonywać bardzo odległą drogę do Szkoły Podstawowej nr 113 przy ul. Zemskiej - dodaje.
Reforma edukacji 2017. Kolejne uchwały spływają
Do kuratorium cały czas spływają kolejne uchwały z gmin i powiatów. Jak zauważa Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty, kurator nie zaopiniował jeszcze nawet połowy uchwał dotyczących sieci szkół na Dolnym Śląsku. Ma na to czas do końca marca.
- Do wczoraj wpłynęły do nas 64 wnioski uchwały gmin w sprawie sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz 12 uchwał rad powiatów w sprawie sieci szkół ponadgimnazjalnych - wylicza Wrzal i dodaje, że do tej pory zaopiniowanych zostało sześć uchwał w sprawie sieci szkół podstawowych oraz trzy w sprawie szkół ponadgimnazjalnych. - Opinie dotyczące szkół podstawowych i gimnazjów zostały już skierowane do gmin Pęcław, Żukowice, gminy wiejskiej Kamienna Góra, do miasta Wrocławia, gminy Radków oraz miasta Zgorzelca. Jeśli chodzi o powiaty to te opinie zostały skierowane do powiatu kamiennogórskiego, do miasta Wrocławia dla szkół ponadgimnazjalnych oraz powiatu wrocławskiego - kończy Wrzal.


Jeśli to się potwierdzi, wszystkim bardzo dziękujemy za wsparcie.

Nadmienię, że ciaśniej w artykule oznacza, że rocznie przyjmą ok 20 dzieci więcej, z rejonu który miał być przyłączony do SP 113.
kredk@
 
Posty: 4
Dołączył(a): 27 sty 2017, o 00:02

Re: Sprzeciw w sprawie propozycji rejonizacji szkół podstawowych

Postprzez jarektarbaj 18 lut 2017, o 08:19

Wygląda na to, że udało nam się :-D

W czwartek spotkaliśmy się z dyr. Delewskim z Departamentu Edukacji Urzędu Miasta. Dyrektor, podobnie jak wcześniej kurator, poparł nas ale potrzebował jeszcze konsultacji z dyrektor szkoły aby podjąć ostateczną decyzję, stąd tak szybka decyzja i pozytywna dla nas jest miłą niespodzianką.

Do wszystkich krytyków Rady Osiedla - bez pomocy Rady, a szczególnie Jarka Górala, nie byłoby sukcesu. Dzięki Jarku za pomoc!

A tak wogóle to kluczem do sukcesu było zebranie 391 podpisów mieszkańców! Dzięki Waszym podpisom traktowało nas poważnie. Akcji z tak dużym poparciem lokalnej społeczności nie można było zignorować.

Pozdrawiam,
Jarek
jarektarbaj
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 lut 2017, o 21:23

Re: Sprzeciw w sprawie propozycji rejonizacji szkół podstawowych

Postprzez JAREK G. 18 lut 2017, o 13:50

Dzień dobry.

Bardzo się cieszę,że Mieszkańcy Osiedla odnieśli sukces a Kurator Oświaty dostrzegł jednak przede wszystkim dobro dzieci .

Niestety , Miasto Wrocław, i jest to chyba jedyny taki przypadek w Polsce, w pierwszej kolejności przygotowując Projekt nowej rejonizacji oparło się na aspekcie ekonomicznym i finansowym a dobro dzieci było któreś tam w kolejności.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.
 
Posty: 681
Dołączył(a): 29 kwi 2009, o 22:29

Re: Sprzeciw w sprawie propozycji rejonizacji szkół podstawowych

Postprzez JAREK G. 21 lut 2017, o 21:34

Dzień dobry.

Został opublikowany nowy podział na rejony po poprawkach wniesionych przez Kuratora Oświaty.Mapka naszego osiedla http://muchoborwielki.pl/u/116/244/4700 ... ede89..pdf

Całość można poczytać tutaj https://www.edu.wroclaw.pl/wps/portal/e ... 2/placowki

Departament Edukacji opracował nowy projekt rejonizacji ,który Rada Miasta będzie zatwierdzać na sesji w dniu 23 marca 2017 roku.Zatwierdzenie tej uchwały to praktycznie formalność.

Art. 210. 1. Rada gminy po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, o której mowa w art. 208 ust. 3 i 4,
w terminie do dnia 31 marca 2017 r. podejmuje uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
2. Jeżeli organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uwzględnił w uchwale, o której mowa w ust. 1, zmiany wskazane w opinii kuratora oświaty, o których mowa w art. 208 ust. 4, przyjmuje się, że uchwała uzyskała pozytywną opinię kuratora oświaty.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.
 
Posty: 681
Dołączył(a): 29 kwi 2009, o 22:29

Poprzednia strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Ekipa    Usuń wszystkie ciasteczka    Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
 
cron