Regulamin rozliczenia mediów

Regulamin rozliczenia mediów

Postprzez robi 30 cze 2008, o 00:47

Witam
w najbliższych dniach zostanie zatwierdzony regulamin rozliczenia mediów, chciał bym zasięgnąć waszego zdania na jego temat.
Regulamin mozna pobrać:
http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~robi/WMRosl ... slinna.pdf

życze miłej lektury, za uwagi merytoryczne z góry dziękuje.
robi

Odp: Regulamin rozliczenia mediów

Postprzez tomek 30 cze 2008, o 18:01

Ode mnie na PM. Pozdr!
tomek

Postprzez robi 12 sie 2008, o 00:26

Witam
Prace nad regulaminem nadal trwają, pragnę bardzo podziękować osobom zaangarzowanym.
Najnowszą wersję regulamin można pobrać:
http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~robi/WMRoslinna/Reg_Roz_Med_WMRoslinna.V027.pdf

życze miłej lektury, za uwagi merytoryczne z góry dziękuje.
robi

Postprzez lok 15 sie 2008, o 12:35

Może ktoś mi wyjaśni zasadność rozliczania kosztów stałych centralnego ogrzewania do udziałów. Ten zapis sugeruje, że muszę płacić za ogrzewanie mojej komórki, w której nie mam grzejnika!!! Nigdzie - w żadnej spółdzielni ani wspólnocie - nie spotkałem się z takim sposobem rozliczania. O ile mi wiadomo taki sposób rozliczania jest nieprawidłowy! O co tu chodzi????
lok

Postprzez tomek 16 sie 2008, o 10:32

W bramie jest kartka z namiarami naszego tzn. mieszkańców Zarządu, z pewnością udzielą wyczerpujących informacji.
tomek

Postprzez marios 16 sie 2008, o 15:22

To może ktoś z Zarządu WM pokusi się o wyjaśnienie na łamach naszego forum, żebyśmy wszyscy wiedzieli o co tu chodzi???
marios

Postprzez robi 2 wrz 2008, o 23:33

Witam
Na początku pragne naswietlić sprawę:
1) Wspólnota mieszkaniowa zakupuje energie cieplną na cele podgrzania wody i ogrzewania lokali i części wspólnej.
2) Kosztem zakupu energi cieplnej obarczeni są właściciele.
3) Ilość enargi zależ od potrzeb właścicieli
4) Występuje róznica pomiędzy energią zakupioną przez wspólnotę a skonsumowaną przez właścicieli, różnica to są straty ciepła (w przyrodzie nic nie ginie tylko zmienia właściciela, straty te podgrzewają część wspólną na pionach i poziomach instalacji doprowadzającej media do lokali ponadto zainstalowane kaloryfery w części wspólnej nie sa opomiarowane, energia cieplna przez nie oddana jest zaliczana do strat).
5) Właściciel płaci za:
a) zużytą energie przez właściciela (tylko na podstawie odczyt liczników, ile zużyłeś za tyle płacisz nikogo nie obchodzi czy masz piwnice, garaz, ... )
b) udział energi utraconej w obiekcie (pk.4, jest to energia utracona na cele ogrzania części wspólnej, a co za tym idzie powinna być rozliczana zgodnie do udziału w części wspólnej, właściciele piwnic, garaż kozystając z swoich pomieszczeń również kożystają z ogrzewanej części wspólnej, tym samym są zmobilizowani do energooszczędnego zachowania).

Faktem jest że w piwnicy, garażu nie ma kaloryfera, ale w kuchni tez nie ma kaloryfera.

Jeżeli wyjaśnienie jest mało przejżyste odsyłam do ustapy "Prawo Energetyczne" paragraf 45a punkt 8 i 9.
robi

Postprzez marios 3 wrz 2008, o 17:18

Dziękuję za wskazówkę gdzie szukać. Szukałem paragrafu 45a, znalazlem artykuł 45a Ustawy prawo energetyczne. Chyba przedmówcy chodziło o artykuł. Po zapoznaniu się z nim, jestem zdania, że inne Wspólnoty i Spółdzielnie rozliczają jednak prawidłowo, bo regulamin dotyczy rozliczeń pomieszczeń ogrzewanych, wyposażonych w kaloryfery. Uważam, że to co chce nam zaproponować nasz zarząd dalece odbiega od sprawiedliwego rozliczania. A co na to inni mieszkańcy? Przecież to nas dotyczy.
marios

Postprzez michu 3 wrz 2008, o 20:36

Wystarczy policzyć ile osób ma komórki i garaż i będzie wiadomo ile osób jest za jakim systemem rozliczania ;) zresztą co niesprawiedliwego jest w rozliczaniu ogrzewania części wspólnej w zależności od udziału? komórka jest ogrzewana przy okazji ogrzewania reszty więc jakby ich (komórek i garaży) nie było w ogóle to mniejsze by były koszty ogrzewania całości. A skoro są, to niech właściciele za nie płacą. Takie moje przemyślenia bez studiowania żadnych ustaw i tym podobnych ;)
michu

Postprzez robi 4 wrz 2008, o 21:58

Posiadanie komórki nie oznacza że Właściciel bedzie płacił więcej, z moich szacowań wynika że metoda zaproponowana w regulaminie da bardzo zbliżony wynik w porównaniu do sposobu rozliczania zaproponowanego przez zarządce. Osoby nie posiadające nic ponad mieszkania, zaoszczędą na tej metodzie. Problem pojawia się dopiero przy garażach, garaż wnosi spory udział w utrzymanie części wspólnej. Za udziałem ida przywileje prawa i obowiązki. Z tego co wiem jeden właściciel ma sporo garaż, ma sporo do powiedzenia na zebraniach, problem w tym że nie chce współutrzymywać części wspólnej i stąd ta draka.
robi

Postprzez michu 5 wrz 2008, o 11:05

Czy przypadkiem właściciel jest mocno związany z wpb?
michu

Postprzez tomek 5 wrz 2008, o 11:26

Zaraz związany....to wpb :D
tomek

Postprzez mac 5 wrz 2008, o 16:31

To bez znaczenia kto jest największym "obszarnikiem" w naszym bloczku ;)  Kwestia tzw. sprawiedliwości za wagę głosu przy podejmowania uchwał jest ważna, natomiast zasadniczym plusem metody "udziałów" jest jej pełna przejrzystość.
Oczywiście, że obie te sprawy wiążą się ze sobą, jednak zapis w akcie notarialnym (np. 140/10000) umożliwia bardzo prosty podział kosztów, bez wnikania czy są zainstalowane grzejniki w piwnicy lub kto na tym skorzysta.
/Marcin
mac

Postprzez robi 11 wrz 2008, o 23:00

Witam
Kwestia regulaminu dobiegła końca, jest już wersja ukończona. W przeciągu 14 dni powinna być dostarczona do właścicieli lokali przy Roślinnej 2.
Dla ciekawych sposobu rozliczenia regulamin jest pod adresem:

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~robi/WMRosl ... a.V027.pdf

Pozdrawiam.
robi

Postprzez robi 18 wrz 2008, o 17:28

Witam,
WM otrzymała oficjalne pismo od WPB w sprawie regulaminu  rozliczenia mediów:
http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~robi/WMRosl ... laminu.doc
Odpowiedź na to pismo:
http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~robi/WMRosl ... slinna.pdf

Jest wysoce prawdopodobne, że treść regulaminu ulegnie jeszcze zmianie.
robi

Następna strona