balustrady w budynku B

balustrady w budynku B

Postprzez artur 11 mar 2007, o 17:15

Tak sie zastanawiam czy przez te metalowe balustrady na schodach zostanie dopuszczony do użytkowania ten budynek, bo wydaje mi się że słupki powinny byc pionowo a nie poziomo (chodzi o wymóg bezpieczeństwa zeby dzieci nie wchodziły na nie)
artur

Odp: balustrady w budynku B

Postprzez mac 11 mar 2007, o 22:50

Szczegółowe wymagania odnośnie balustrad są w &298 75-tki, tj. Dz.U.02.75.690 - Rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W odpowiedzi na "zastanowienie się" - wys. min. 1,1m i odstęp między elementami wypełnienia max. 0,12m; teoretycznie balustrady nie muszą mieć podziałów pionowych, pod warunkiem, że są zabezpieczone przed wspinaniem się i zsuwaniem po nich przez dzieci - można np. wykonać tafle ze szkła zbrojonego przytwierdzone do podziałów poziomych, jeśli komuś to bardziej pasuje. Podejrzenie jest słuszne, gdyż wymóg ten dotyczy obiektów, gdzie dzieci mogą znajdować się bez stałej opieki.
Wniosek - to i ja się pozastanawiam... ;)
/Marcin

ps1: Mieszkam w bud. A - w budynku B nie byłem, więc trudno mi się wypowiadać jak to faktycznie wygląda. Jeśli chodzi o balustrady, u nas jest "tylko" jeden narożnik w atrium i "tylko" klatka schodowa bez odpowiedniego zabezpieczenia... Jeśli nie będzie to zbytnim zmartwieniem, to powiem, że obiekt otrzymał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie :-X
ps2: Czyżby kolega Sąsiad też był architektem?
mac

Postprzez tomek 12 mar 2007, o 08:58

Marcinie, nieładnie tak kogoś na wstępie podejrzewać...
tomek

Postprzez mac 12 mar 2007, o 10:22

Tomaszu, ależ nikt nikogo nie podejrzewa o niecne zamiary. Zebrany materiał dowodowy w postaci wykonanych tak a nie inaczej balustrad świadczy jednak na niekorzyść pewnej grupy osób... :-X Poza tym to tylko ogólne spostrzeżenie, na razie... 8)
/Marcin
mac

Postprzez tomek 12 mar 2007, o 10:30

Miałem na myśli profesję nowego Sąsiada, a nie grupę osób...
tomek

Postprzez mac 12 mar 2007, o 10:36

Nie wydaje Ci się, że wystarczająco już zawoalowaliśmy nasze wypowiedzi - nawet PG nie jest w stanie udowodnić nam zniesławienia czy działania na szkodę osób trzecich :D
/Marcin

ps: Proszę o wybaczenie, jeśli ktoś poczuł się z lekka "zdezorientowany" - w każdym bądź razie, odp#1 była na serio.
mac

Re: balustrady w budynku B

Postprzez czechosław 12 wrz 2012, o 09:46

ładny temat, kolega z ostatnim postem zniszczył system :D
:D
czechosław