Wytrzymałość stropów

Wytrzymałość stropów

Postprzez michu 13 lis 2008, o 11:56

Witam,
Coś to forum wchodzi w stadium agonalne ale zapytam ;)
Wie ktoś może jakia jest (jaka powinna być?) wytrzymałość stropów w naszych blokach? Czy np przy stałym nacisku w sporym (jak na wielkość mieszkań w bloku A ;) oddaleniu od ściany nośnej, powiedzmy 800kg/m2 sąsiadowi z dołu nie będzie tynk (czy co to tam jest) na suficie pękał? Wielka płyta wytrzymywała takie obciążenia ale nie wiem czy obecne budownictwo nie jest delikatniejsze w tym względzie, chociaż normy pewnie surowsze.
ps. To jest jak najbardziej poważne pytanie :)
michu

Odp: Wytrzymałość stropów

Postprzez mac 23 lis 2008, o 01:39

Witam Kolegę,
Agonalne? - no chyba niekoniecznie, raczej ciężar właściwy przenosi się na blok B...
Coś tam na studiach było jeśli chodzi o obciążenia, ale nie jestem konstruktorem z zawodu, więc mogę swobodnie odpowiedzieć, bez ryzyka utraty uprawnień ;)
Biblioteki są projektowane na >800kG/m2, natomiast stropy w mieszkaniówce powinny być projektowane na obciążenia ciągłe minimum 150-200kG/m2 (to po staremu, obecnie w kN, w jakimś tam przybliżeniu można przyjąć że to zwykłe kilogramy). Czyli jakieś 4-5 ton równomiernie rozłożonych pokoik powinien wytrzymać bez zająknięcia. Ale są to obciążenia obliczeniowe, a tzw. niszczące są o wiele wyższe.
Nasze stropy to prefabrykowana żelbetowa kanałówka, raczej trochę wytrzyma, a rozstaw osiowy ścian nośnych nie jest wcale taki wielki (6,00m). Przeciętna szafa waży z 500kg i stoi na 1,2-1,5m2, ale te 800/m2? Hmm, to czysto teoretyczne pytanie, czy Kolega coś kombinuje zamontować, bo zaczynam się zastanawiać czy aby nie nade mną... :-\
Chwilowe obciążenie 800kg (np. 6 słusznej postury mężczyzn przy polskim obiedzie) nawet po środku stropu jest do przejścia dla konstrukcji, choć panele pewnie nie podzielą w równym stopniu entuzjazmu żelbetu. Jednak akwaria polecałbym stawiać zdecydowanie bliżej ścian nośnych. Czy tynk nie będzie pękał przy takich obciążeniach? - to już bardziej złożone pytanie, zaczekałbym na kogoś bieglejszego w tych klockach.
/Marcin

ps: sporo informacji odnośnie obciążeń można znaleźć na forach poświęconych właśnie akwarystyce - u mnie niestety nic poza kaktusami nie jest w stanie przetrwać, więc nie interesuję się zbyt dogłębnie tematem hodowli rybek a rasowej koksowni też stawiać u siebie nie będę, bo nie mam oryginalnego dresu firmy A. :(
mac

Odp: Wytrzymałość stropów

Postprzez michu 24 lis 2008, o 10:44

mac napisał(a):Nasze stropy to prefabrykowana żelbetowa kanałówka, raczej trochę wytrzyma, a rozstaw osiowy ścian nośnych nie jest wcale taki wielki (6,00m). Przeciętna szafa waży z 500kg i stoi na 1,2-1,5m2, ale te 800/m2? Hmm, to czysto teoretyczne pytanie, czy Kolega coś kombinuje zamontować, bo zaczynam się zastanawiać czy aby nie nade mną... :-\
Chwilowe obciążenie 800kg (np. 6 słusznej postury mężczyzn przy polskim obiedzie) nawet po środku stropu jest do przejścia dla konstrukcji, choć panele pewnie nie podzielą w równym stopniu entuzjazmu żelbetu. Jednak akwaria polecałbym stawiać zdecydowanie bliżej ścian nośnych.

Dzięki za zainteresowanie tematem :) Z akwarium trafiłeś ;) będzie stało koło sciany nośnej (chyba => ściana między mieszkaniami), z tym 800kg/m2 może trochę przesadziłem ale tylko trochę (szafka z 50kg, szkło 170x60x55cm jakieś 130kg, 50kg piachu, 100kg kamieni, wody się zmieści może z 450L), tak więc trochę to będzie ważyć ;) Co do paneli to rozważam wycięcie i jakąś wylewkę samopoziomującą, aczkolwiek wolałbym tego uniknąć (zobaczę jak z poziomem będzie)

ps: sporo informacji odnośnie obciążeń można znaleźć na forach poświęconych właśnie akwarystyce - u mnie niestety nic poza kaktusami nie jest w stanie przetrwać, więc nie interesuję się zbyt dogłębnie tematem hodowli rybek a rasowej koksowni też stawiać u siebie nie będę, bo nie mam oryginalnego dresu firmy A. :(

Z forami jestem na bieżąco ale nie wiedziałem za bardzo z czego nasze stropy są.
Hehe nie bójcie się sąsiedzi na dole, OC jak coś to mam ;) no chyba, że ktoś sobie jakieś antyczne wnętrze zapodał albo inne Ludwiki XIV ;)
michu