Tramwaj - chyba sie nie doczekamy

Forum o nowych inwestycjach na osiedlu
Tramwaj - chyba sie nie doczekamy

Postprzez Maciek 7 mar 2007, o 22:33

Bartosz Wawryszuk Słowo Polskie / Gazeta Wrocławska napisał(a):Na ul. Strzegomskiej powstanie kolejny wiadukt

Tramwajem na Nowy Dwór

Wiadomo już, którędy poprowadzona zostanie nowa linia tramwajowa do wrocławskiego osiedla

Torowiskiem, które połączy Nowy Dwór z centrum miasta, ma kursować linia z systemu "tramwaj+", czyli tramwaju o podwyższonym standardzie.
- Zakładamy, że trasa od pl. Orląt Lwowskich ulokowana zostanie między ulicami Braniborską i Robotniczą - mówi Zbigniew Komar, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. rozwoju komunikacji szynowej. Szyny zbliżałyby się do ul. Robotniczej nawysokości pl. Strzegomskiego.
- Dalej, od ul. Śrubowej, biegłyby równolegle do ulicy. Od tego miejsca modernizowana będzie także jezdnia dla samochodów. W planach jest wybudowanie trasy Strzegomskiej, która dojdzie aż do obwodnicy śródmiejskiej, czyli estakady gądowskiej - kontynuuje Komar.
Na tym odcinku torowisko ma zostać ułożone między dwiema nitkami jezdni.
- Nie powinno być kłopotu z przejściem tej arterii pod nasypem kolejowym za Śrubową. Wiadukt, pod którym jeżdżą teraz auta i tramwaje do pętli przy Robotniczej, ma jeszcze jeden wolny prześwit - argumentuje.

Stary wiadukt dla pieszych

Najważniejsze będzie jednak pokonanie kolejnej przeszkody - linii kolejowej w rejonie ul. Wagonowej. Obecnie kierowcy albo przejeżdżają nad torami wyremontowanym wiaduktem, albo przejazdem kolejowym.
- Zakładamy, że tramwaj i samochody przejadą przez nowy wiadukt - wyjaśnia Komar.
Podjazdy na estakadę zaczynałyby się w okolicy pętli linii nr 20 na Robotniczej. - Gdy powstanie wiadukt, nie będzie już potrzebny
przejazd kolejowy dla samochodów zmierzających Robotniczą wkierunku Nowego Dworu. Wiadukt, którym teraz kierowcy jadą Strzegomską, zostałby przeznaczony dla pieszych i rowerzystów - tłumaczy.
Za torami kolejowymi trasa tramwajowa przechodziłaby ze środka dwupasmowej ulicy na jej północną stronę (bliżej terenów kolejowych). Szyny prowadziłyby dalej wzdłuż Strzegomskiej aż do Rogowskiej, gdzie ulokowana
ma być pętla.

Kozanów też dostanie

Szczegóły planów linii tramwajowej na Nowy Dwór są jeszcze w trakcie opracowania. Jednak jeszcze w tym roku miasto zamierza zlecić przygotowanie projektu, by złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych.
Bardziej zaawansowane są prace przy innych liniach, które powstaną w ramach systemu "tramwaj+". - W połowie czerwca powinien być już gotowy projekt trasy tramwajowej na Kozanów. Równolegle powstaje projekt dla trasy Strzegomskiej, który również ma być ukończony w podobnym terminie - informuje Michał Gołębiewicz z Zarządu Dróg i Komunikacji.

Jednak nie prędko doczekamy się tramwaju na nasze osiedle :-/ chociaż zanim wybudują choćby na nowy dwór to pewnie już tu mieszkać nie będę :)
Załączniki
gazhf2.jpg
Maciek
Administrator

Re: Tramwaj - chyba sie nie doczekamy

Postprzez garym 8 mar 2007, o 01:29

Maciek napisał(a):
Jednak nie prędko doczekamy się tramwaju na nasze osiedle :-/ chociaż zanim wybudują choćby na nowy dwór to pewnie już tu mieszkać nie będę :)

Myśle że warto lobbować za budową lini tramwajowej od razu na MW. Głównymi argumentami są:
1. MW jest jednym z najdynamiczniej się rozwijającym osiedlem we Wrocławiu.
2. Duże centrum handlowe generujące ruch pasażerski
3. Stosunkow niedługi odcinek do wykonania potrzebny do przedłużenia lini tramwajowej na MW.
4. Częściowo wykonana przebudowa ul. Mińskiej z wydzielonym miejscem na torowisko
5. Mniejszy koszt przy wykonaniu od razu lini tramwajowej w docelowej wersji.

Niestety sa dwa problemy:
1. Most nad Slężą, tu jednak planowana jest przebudowa ul Strzegomskiej i dobudowa drugiej jezdni. Mam nadzieję że w ramach tych planów rozszerzony będzie też most.
2. Skrzyżowanie z linią kolejową. Docelowo tory mają przebiegać na wiadukcie ponad ulicą, jednak na realizację tych zamierzeń brakuje funduszy. Jako tymczasowe rozwiązanie można wykonać skrzyżowanie jednopoziomowe.

Pozostaje problem kto powinien zabiegać o budowę linii tramwajowej na MW. Naturalnym wsparciem mieszkańców powinna być Rada Osiedlowa, ale nie wiem czy jest ona tym zainteresowana. RO może wesprzec inicjatywa oddolna mieszkańców. Tu jednak przydałaby sie jakaś forma zorganizowania.

W tej chwili miasto zleciło opracowanie w I etapie projektu dla lini tramwajowej tylko na Kozanów i Gaj. Jest więc jeszcze szansa na pzekonanie decydentów do MW.

http://www.wroclaw.pl/m3529/p62076.aspx
http://www.klekoon.com/JOCE/JOCE_3_Deta ... oce=597561
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez berloo 8 mar 2007, o 01:37

garym napisał(a):2. Skrzyżowanie z linią kolejową. Docelowo tory mają przebiegać na wiadukcie ponad ulicą, jednak na realizację tych zamierzeń brakuje funduszy. Jako tymczasowe rozwiązanie można wykonać skrzyżowanie jednopoziomowe.
Co masz na myśli mówiąc o skrzyżowaniu "jednopoziomowym"? Po prostu skrzyżowanie torów tramwajowych i kolejowych? Z tego co wiem, samo skrzyżowanie torów nie jest dużym problemem, ale gorzej ze skrzyżowaniem trakcji elektrycznej (akurat u nas jeżdżą elektrowozy). To w ogóle jest wykonalne? Gdzieś działa rozwiązanie tego problemu?

A tak poza tym to się zgadzam! Warto lobbować.
berloo

Postprzez garym 8 mar 2007, o 10:06

berloo napisał(a): Z tego co wiem, samo skrzyżowanie torów nie jest dużym problemem, ale gorzej ze skrzyżowaniem trakcji elektrycznej (akurat u nas jeżdżą elektrowozy). To w ogóle jest wykonalne? Gdzieś działa rozwiązanie tego problemu?

A tak poza tym to się zgadzam! Warto lobbować.

Gdzieś na pewno widziałem (chyba również we Wrocławiu) aczkolwiek w 100% nie jestem pewny czy była tam trakcja kolejowa. Nie wiem na jakiej wysokości zawieszone sa obydwie trakcje, ale myślę że nie było by problemu gdyby zarówno pociąg jak i tramwaj przejeżdżały ten krótki odcinek z rozpędu bez zasilania. Wiem że jest to możliwe i stosowane - np. w Szczecinie pociąg przejeżdża przez zwodzony most nad Odrą, na którym nie ma trakcji, a jest to znacznie dłuższy odcinek.
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez Piotrek 8 mar 2007, o 18:45

we wrocku nie ma takiego rozwiazania jak skrzyzowanie trakcji tramwajowej i kolejowej. skrzyzowania torowisk owszem sa i to dwa na ulicy zmigrodzkiej. tramwaje sa zasilane z 600v stalego a kolej z 3000 stalego i jedyne sensowne rozwiazanie, to takie jak napisal garym.. gorzej jak cos "wyskoczy" i motorowy bedzie musial sie zatrzymac akurat w tym miejscu :D
Piotrek

Postprzez garym 13 mar 2007, o 12:59

Piotrek napisał(a):we wrocku nie ma takiego rozwiazania jak skrzyzowanie trakcji tramwajowej i kolejowej. skrzyzowania torowisk owszem sa i to dwa na ulicy zmigrodzkiej. tramwaje sa zasilane z 600v stalego a kolej z 3000 stalego i jedyne sensowne rozwiazanie, to takie jak napisal garym.. gorzej jak cos "wyskoczy" i motorowy bedzie musial sie zatrzymac akurat w tym miejscu :D

To byloby raptem z 5 m bez trakcji. W ostatecznosci mozna uzyc pantografu z drugiego wagonu jezeli jezdzilyby podwojne. Mysle ze nie jest to wielki problem techniczny i nie warto na nim sie koncentrowac. Wydaje mi sie ze nawet w przypadku braku nowego mostu na Slezy, mozna torowisko polozyc na pasie ruchu dla samochodow. To byloby z 10, 20 metrow i niezaklociloby specjalnie ruchu samochodow. Lepiej skupic sie na sposobie lobbowania na rzecz tramwaju na MW. Moze warto napisac petycje do planistow i poprosic o opublikowanie jej w lokalnej prasie. Jak myslicie czy ten pomysl spotkalbym by sie z poparciem mieszkancow MW i byliby oni chetni do podpisania sie pod petycja?
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez Maciek 13 mar 2007, o 14:35

Jak myslicie czy ten pomysl spotkalbym by sie z poparciem mieszkancow MW i byliby oni chetni do podpisania sie pod petycja?

Wg mnie nie będzie problemu z poparciem - wystarczy podpisy zbierać w godzinach szczytu w okolicach przystanków :mrgreen:

Jutro jest spotkanie Rady Osiedla i warto byłoby poruszyć ten temat. Ja niestety odpadam - grypkuje.

PS. Przy okazji nie ma tu kogoś z RO?
Maciek
Administrator

Postprzez garym 14 mar 2007, o 11:02

A o ktorej jest to spotkanie RO i czy jest ono otwarte dla wszystkich?
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez Maciek 14 mar 2007, o 14:28

Otwarte dla wszystkich

Z naszej strony i wroclaw.pl: dyżur jest dziś od 18:00 do 19:30 w Formatach
Maciek
Administrator

Postprzez 94lukasz 16 maja 2007, o 08:52

Wracając jeszcze do tramwaja - myślę, żę jest to doskonały pomysł jednak powinien zostać zrealizowany przed EURO 2012.
94lukasz

Postprzez garym 16 maja 2007, o 13:12

94lukasz napisał(a):Wracając jeszcze do tramwaja - myślę, żę jest to doskonały pomysł jednak powinien zostać zrealizowany przed EURO 2012.

A ja sie obawiam ze bedzie wrecz odwrotnie, bo pieniadze pojda na linie na Maslice ktora pierwotnie tez planowana byla krotsza.
Pozdrawiam

Michał
garym

Postprzez trox 24 kwi 2012, o 22:34

jak z tym tramwajem ? ruszyło już coś ?
:-)
trox

Postprzez EGON 24 kwi 2012, o 23:55

Tramwaju na pewno nie będzie. Już dawno o tym pisano, że budując pas dla autobusów na Strzegomskiej, nie przewidziano podbudowy pod torowisko ze względu na odstąpienie od planowanej linii tramwajowej.
EGON

Postprzez uosiu 6 lis 2012, o 12:17

Inną rzeczą jest umiejscowienie pętli- gdzie ona miała by być? Pierwotnie mówiono o pętli na miejscu różowych, trójkątnych bloków na skrzyżowaniu Mińskiej/Roślinnej/Zagonów. Jak widać bloki już są, pętli nie ma ;)

Kolejna rzecz- Król Dynamizmu już bierze kredyty na bieżące poratowanie budżetu przed zarządem komisarycznym (stadion etc) a my o inwestycjach rozmawiamy... :roll:
uosiu

Postprzez garym 6 lis 2012, o 13:24

Rezerwa pod pętle jest. Pieniędzy niestety nie ma. brakuje też mostu dla tramwajów (chociaż jest na niego miejsce), a także rezerwy w pasie między jezdniami na Strzegomskiej pomiędzy rondem a mostem.
Pozdrawiam

Michał
garym

Następna strona