Odbiór telewizji cyfrowej DVB-T na Cichym Kąciku

Odbiór telewizji cyfrowej DVB-T na Cichym Kąciku

Postprzez berloo 15 sty 2012, o 01:07

Od pewnego czasu drążę w SM Cichy Kącik temat przystosowania istniejącej na naszym osiedlu instalacji antenowej do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T.

Podejmowane przez SM Cichy Kącik działania (a właściwie ich zaniechanie) prowadzą do zastąpienia odbioru telewizji naziemnej usługami telewizji kablowej Multimedia. W Multimedia dostęp do tych samych 19-20 kanałów, które w DVB-T są za darmo, przy zachowaniu cyfrowej jakości obrazu i dźwięku, to koszt rzędu 40zł/m-c (ponieważ są w pakiecie z 40 innymi kanałami). Biorąc poda uwagę fakt, że obecna opłata za instalację antenową wynosi 0,82 zł/m-c, to dla osób, które nie mają ochoty wykupić pakietu telewizji Multimedia (lub usług jakiejś platformy cyfrowej) administracja szykuje solidną podwyżkę. Dla mieszkańców osiedla, którzy obecnie korzystają z kablówki lub platform cyfrowych, plany SM są także niekorzystne ponieważ uniemożliwią korzystanie w przyszłości z płatnych cyfrowych "platform" telewizji naziemnej, które mogą powstać w najbliższych latach.

Dodam tylko, że koszt modernizacji instalacji antenowej to jednorazowo około 8zł od lokalu, a więc raczej śmieszna kwota.

W najbliższy czwartek, 19 stycznia, o godz. 17:00 w pomieszczeniu dawnej Rady Osiedla Muchobór (Cichy Kącik) odbędzie się spotkanie Samorządu budynku "Pentagon" (Mińska 27-29-31, Tyrmanda 1-3-5, Rodziewiczówny 1-3-5-7, Hłaski 2-4-6). Na mój wniosek, na spotkaniu poruszony ma zostać także temat telewizji cyfrowej. Ponieważ nie będę mógł uczestniczyć w tym spotkaniu przygotowałem dokument opisujący wszystkie informacje, jakie posiadam na temat DVB-T we Wrocławiu i planów SM Cichy Kącik. Informacje te dotyczą wszystkich budynków administrowanych przez Cichy Kącik, a nie tylko "Pentagonu". Dokument przesłałem do Przewodniczącego Samorządu "Pentagonu", ale jeśli ktoś chciałby się z nim zapoznać, to znajdzie go pod adresem http://www.berloo.ovh.org/pliki/dvb-t%20-%20muchobor_v2.pdf [Maćku, nie mogę dodać załącznika na forum - tak ma być?].

Oczywiście zachęcam też do udziału spotkaniu, które będzie dotyczyć również innych spraw.

Ponieważ dokument jest przydługawy, poniżej najważniejsze informacje:
Kod: Zaznacz cały
Z informacji uzyskanych a administracji Osiedla wynika, że złożona przez firmę Ikatel oferta przystosowania instalacji do odbioru telewizji cyfrowej we wszystkich budynki osiedla Muchobór opiewała na kwotę 5 270 zł, co w przeliczeniu na 656 mieszkań znajdujących się w budynkach Cichego Kącika na Muchoborze daje kwotę 8,03 zł/mieszkanie. Biorąc pod uwagę, że jest to wydatek jednorazowy, wydaje się, że nie jest to duża kwota i można ją pokryć z funduszu remontowego.

Zachowanie administracji Osiedla oraz Zarządu SM Cichy Kącik w kontekście przystosowania instalacji antenowej do odbioru telewizji cyfrowej jest niezrozumiałe i – biorąc pod uwagę koszty modernizacji oraz wysokość składek na fundusz remontowy – nie może być tłumaczone zbyt dużymi kosztami dla mieszkańców. Pomijając opisane wcześniej wątpliwości natury prawnej, ewentualna decyzja o rezygnacji z odbioru antenowego na rzecz usług telewizji Multimedia jest niekorzystna dla lokatorów z kilku powodów:

1.   Osoby korzystające obecnie z odbioru z anteny zbiorczej zmuszone zostaną do podpisania umowy z Multimedia Polska lub korzystania z satelitarnych platform cyfrowych, usług TP albo telefonii Dialog. Dostęp do programów oferowanych w ramach trzech bezpłatnych multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej jest u tych operatorów dużo droższy niż koszty utrzymania instalacji antenowej na osiedlu Muchobór (obecnie 0,82 zł/m-c/mieszkanie). Wynika to z tego, że kanały te dostępne są w pakietach z innymi programami.

Z informacji uzyskanych na infolinii Multimedia Polska wynika, że najtańszy pakiet telewizji cyfrowej w tej sieci to koszt 49 zł brutto/m-c. Do tego doliczyć należy koszt dekodera dostarczanego przez Multimedia, a w przypadku mieszkań w Pentagonie konieczne jest także doprowadzenie kabla z klatki schodowej do wnętrze lokalu.

Kierownik administracji Osiedla Muchobór twierdzi, że dla osób, które nie chcę lub nie mogą wykupić takiego pakietu, telewizja Multimedia na naszym osiedlu oferuje tzw. „pakiet socjalny” za 2,50 zł/m-c. Konsultanci infolinii Multimedia nie potrafią potwierdzić tej oferty – twierdzą, że jest to prawdopodobnie oferta specjalna dla mieszkańców Osiedla i o jej szczegóły należy pytać we wrocławskim biurze firmy. Wg infolinii najtańszy pakiet dostępny na naszym Osiedlu kosztuje 6,05 zł/m-c. Pakiet ten obejmuje jedynie TVP 1, TVP 2, TVP Info (wydanie regionalne), TVP Polonia oraz „planszowy program informacyjny”. Jest to pakiet telewizji analogowej, a więc pozbawiony dodatkowych usług takich oferowanych już teraz w darmowej, cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T (np. przewodnik po programach, wybór ścieżki dźwiękowej, napisy).

2.   Wszyscy mieszkańcy osiedla pozbawieni zostaną możliwości korzystania z bezpłatnych, a w przyszłości być może także płatnych, cyfrowych kanałów telewizji naziemnej.

3.   Okablowanie wchodzące w skład instalacji antenowej, które zostało zbudowane za pieniądze lokatorów i z ich pieniędzy było utrzymywane przez kilkanaście lat zostałoby de facto przekazane do wyłącznego użytku telewizji Multimedia. Uzasadnione wydaje się pytanie o to czy lokatorzy nadal byliby obciążani kosztami utrzymania instalacji, czy może koszty te zostałyby przejęte przez firmę Multimedia? Czy z tytułu przekazania infrastruktury na rzecz sieci Multimedia lokatorzy otrzymaliby dodatkowe zniżki?

Biorąc pod uwagę sytuację na rynku telewizji kablowej (dominująca pozycja kilku dużych operatorów, którzy wzajemnie nie konkurują ze sobą na tych samych obszarach, oraz postępująca konsolidacja rynku) nie można liczyć na to, że w przyszłości na osiedlu Muchobór pojawi się inny, konkurencyjny operator telewizji kablowej. Nieuzasadnione jest więc twierdzenie kierownika administracji, że instalacji należącej do lokatorów korzystać będą w przyszłości inni dostawcy usług.
Ostatnio edytowano 27 sty 2012, o 12:48 przez berloo, łącznie edytowano 2 razy
berloo

Re: Odbiór telewizji cyfrowej DVB-T na Cichym Kąciku

Postprzez karrus 19 sty 2012, o 23:31

Witam.
Czy ktoś mógłby przybliżyć co postanowiono na zebraniu, ponieważ nie miałem możliwości uczestniczyć w nim osobiście.

Dzięki
karrus

Postprzez berloo 24 sty 2012, o 13:10

Dowiedziałem się, że firma zajmująca się instalacją antenową na własną rękę i koszt prowadzi testy na budynku Pentagon, które dotyczą udostępnienia multipleksu MUX 3 mieszkańcom tego budynku. Są to testy i nie ma żadnych gwarancji na odbiór, ale jeśli ktoś może, to niech sprawdzi - kanał 33, szerokość pasma 8MHz. W razie pytań i problemów można dzwonić do konserwatora instalacji z firmy Ikatel pod numer 713291782

Co do zebrania to, jak wspominałem, nie mogłem się pojawić i nie mogę przybliżyć szczegółów dyskusji. Jedyne co wiem na pewno, to to, że temat był poruszany.
Ostatnio edytowano 24 sty 2012, o 16:54 przez berloo, łącznie edytowano 2 razy
berloo

Postprzez karrus 24 sty 2012, o 15:56

Witam
Mieszkam w Pentagonie i sprawdziłem MUX3. Na kanale 33 szerokość pasma 7MHz nie ma nic, ale za to na kanale 33 szerokość pasma 8MHz znalazłem poszukiwane kanały. tvp:1, 2, kultura, historia, info wrocław, polonia i chyba info opole.

Pozdrawiam
karrus

Postprzez berloo 24 sty 2012, o 16:27

karrus napisał(a):Witam
Mieszkam w Pentagonie i sprawdziłem MUX3. Na kanale 33 szerokość pasma 7MHz nie ma nic, ale za to na kanale 33 szerokość pasma 8MHz znalazłem poszukiwane kanały. tvp:1, 2, kultura, historia, info wrocław, polonia i chyba info opole.

Pozdrawiam

Racja, ma być 8MHz.
berloo

Postprzez Msw 2 maja 2012, o 17:20

Witam

Zadałem to pytanie w innym wątku, ale pozwolę je sobie powtórzyć:
jak dzisiaj wygląda od strony technicznej możliwość odbioru DVB-T przez anteny zbiorcze w Cichym Kąciku?
Dzięki za info :-)
Msw

Postprzez berloo 2 maja 2012, o 21:02

Msw napisał(a):Witam

Zadałem to pytanie w innym wątku, ale pozwolę je sobie powtórzyć:
jak dzisiaj wygląda od strony technicznej możliwość odbioru DVB-T przez anteny zbiorcze w Cichym Kąciku?
Dzięki za info :-)

MUX2 i MUX3 można oglądać w "Pentagonie" (Mińska, Hłaski, Rodziewiczówny, Tyrmanda). Jest to możliwe dlatego, że firma utrzymująca instalację antenową wykonuje na tym budynku testy (chcą pokazać, że instalacja jest sprawna i odbiór jest możliwy). Niedawno zostały nawet wymienione anteny aby poprawić odbiór MUX3 z Żórawiny, teraz wystarczy tylko założyć nowe wzmacniacze/multiswitche.

Stanowisko administacji i spółdzielni jest takie, że jak lokatorzy będą chcieli modernizacji instalacji, to spółdzielnia ją zamówi. Problem tylko w tym, że administracja nie ma zamiaru informować ludzi o takiej możliwości, a samorządy budynków istnieją tylko w czterech budynkach (na 10!), przy czym samorząd Pentagonu właściwie nie funkcjonuje bo przewodniczący zrezygnował z tego stanowiska. Nie ma więc z kim rozmawiać i tak na dobrą sprawę trzeba by przygotować pismo i chodzić od mieszkania do mieszkania zbierając podpisy (jeśli ktoś chciałby pomóc zorganizować taką akcję, to proszę o kontakt - sam tego nie chcę robić).

W drugim wątku napisałeś, że administracja poinformowała Cię, że "ludzie odbierają". Trochę to dziwne bo kierownik powinien dokładnie wiedzieć jaki jest obecnie stan, kto może odbierać, a kto nie oraz, że jest możliwość modernizacji instalacji za śmiesznie niskie pieniądze (tak jak pisałem kiedyś, jednorazowy koszt to ok. 8zł/lokal).
berloo

Postprzez trafor 3 maja 2012, o 08:41

Złodziejskia praktyka np. przy ul. Legnickiej 30 - można tam odbierać TV tylko przez Multimedia - pakiet podstawowy około 2,50PLN/miesiąc. Pakiet podstawowy nie obejmuje Polsatu.
Jakość obrazu - kiepska.

Czyżby ktoś wziął łapówkę? Coś tu śmierdzi.

Od kilku dni jest sygnał z MUX 1 - odbierać z ant. zbiorczej nie można.

Tel. do kierownika SM Cichy Kancik: 71-357-88-96, e-mail: egromadzik@sm-cichykacik.com.pl
http://smcichykacik.pl/kontakty/osiedle-muchobor.html

Tak na marginesie Jeżeli będzie płatna TV, to można spodziewać się lasu anten na balkonach...
trafor

Postprzez berloo 3 maja 2012, o 09:44

trafor napisał(a):Złodziejskia praktyka np. przy ul. Legnickiej 30 - można tam odbierać TV tylko przez Multimedia - pakiet podstawowy około 2,50PLN/miesiąc. Pakiet podstawowy nie obejmuje Polsatu.

Czytałeś cały wątek? U nas spółdzielnia ma podobne plany - zezłomować antenę zbiorczą i na obecnej instalacji oferować ludziom usługi Multimedia (na kablach, za które zapłacili mieszkańcy i którzy je nadal utrzymują).

Spółdzielnia tłumaczy, że nie trzeba w Multimedia kupować pakietu komercyjnego, a można kupić pakiet "socjalny" za kilka PLN. Problem w tym, że obecnie za antenę zbiorczą płacimy 0,80 PLN i mamy więcej kanałów "z powietrza" niż Multimedia oferuje w tym swoim pakiecie. Na dodatek pakiet socjalny jest tyko analogowy i pewnie taki zostanie (w przeciwnym razie każdemu musieliby dać dekoder).
berloo

Postprzez trafor 3 maja 2012, o 09:58

berloo napisał(a):
trafor napisał(a):Na dodatek pakiet socjalny jest tyko analogowy i pewnie taki zostanie (w przeciwnym razie każdemu musieliby dać dekoder).

Idzie o to, by dać zarobić Multimedii?
A, może ktoś "bierze" ze strony Sp-ni?
trafor

Postprzez berloo 3 maja 2012, o 10:43

trafor napisał(a):
berloo napisał(a):
trafor napisał(a):Na dodatek pakiet socjalny jest tyko analogowy i pewnie taki zostanie (w przeciwnym razie każdemu musieliby dać dekoder).

Idzie o to, by dać zarobić Multimedii?
Moim zdaniem tak. Mam kontakt do niedużej firmy, która oferuje internet oraz telewizję kablową i chciała jakiś czas temu wejść na nasze osiedle. Usługi tej firmy - podobnie jak Multimedia Polska - oferowane są za pomocą okablowania instalacji antenowej (na naszym osiedlu jest to bardzo łatwe w 9 na 10 budynków). Firma ta została spławiona przez spółdzielnię informacją, że instalacja antenowa na Cichym Kąciku jest przestarzała i nieczynna.

trafor napisał(a):A, może ktoś "bierze" ze strony Sp-ni?
To bardzo poważny zarzut, ale biorąc pod uwagę, że chyba wszystkie osiedla Cichego Kącika są obsługiwane przez Multimedia, a spółdzielnia ochoczo odcina lokatorów od sygnału z anteny zbiorczej (tak już jest na kilku osiedlach), to można podejrzewać, że istnieje tutaj jakiś niezdrowy układ pomiędzy spółdzielnią a firmą Multimedia.
berloo

Postprzez trafor 4 maja 2012, o 18:35

trafor napisał(a):A, może ktoś "bierze" ze strony Sp-ni?
berloo napisał(a):To bardzo poważny zarzut, ale biorąc pod uwagę, że chyba wszystkie osiedla Cichego Kącika są obsługiwane przez Multimedia, a spółdzielnia ochoczo odcina lokatorów od sygnału z anteny zbiorczej (tak już jest na kilku osiedlach), to można podejrzewać, że istnieje tutaj jakiś niezdrowy układ pomiędzy spółdzielnią a firmą Multimedia.

Ładnie napisane - "niezdrowy układ". W mojej ocenie sprawa śmierdzi.
Dobrze byłoby gdyby prezes wyjaśnił dlaczego w miejsce kilkudziesięciu darmowych programów cyfrowych ma być kilka płatnych, analogowych, wątpliwej jakości z Multimedii.
trafor