Deklaracja śmieciowa - wezwanie do złożenia wyjaśnień

Luźna gadka o wszystkim :)
Deklaracja śmieciowa - wezwanie do złożenia wyjaśnień

Postprzez dexter 15 lip 2016, o 00:46

Witam,

Czy ktoś z Was zmniejszał wysokość opłaty za wywóz śmieci po wymeldowaniu i wyprowadzce mieszkańców z gospodarstwa domowego? Otrzymałem właśnie wezwanie do wyjaśnienia dlaczego złożyłem taką deklarację a w dalszej części pisma spółka ekosystem tłumaczy w następujący sposób dlaczego uznała mnie za oszusta:
"W ocenie organu, zważywszy na ilość przekazywanych do odebrania odpadów, a także na okoliczności i skutki złożonej deklaracji uzasadnione jest żądanie złożenia przez Wzywanego wyjaśnień, co do przyczyny złożenia deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania..."

Nie wiedziałem, że przed wrzuceniem zawartości kubłów na śmieci do śmieciarki są one przez pracowników ekosystemu ważone lub liczone, w każdym razie ja tego nie robiłem przed i po wyprowadzce siostry z mężem z domu i ciężko mi stwierdzić czy faktycznie obecnie śmieci jest tyle samo co wcześniej - ale z tego co wiem opłata nie jest od kilograma wywiezionych nieczystości lecz od liczby mieszkańców, więc coś mi się tu nie zgadza. Dodatkowo na końcu pisma oznajmiają, że mogą stwierdzić ile osób mieszka w nieruchomości na podstawie zużycia wody, gazu i prądu :-D czy to oznacza że jest jakaś Polska Norma na liczbę zużywanych kubików i kilowatów per obywatel?? :-)

Jeśli ktoś ma pomysł jak ekosystemowi wyjaśnić, że gdy część lokatorów się wyprowadza to mam prawo mniej płacić za wywóz śmieci, będę wdzięczny. Jak widać informacja o wymeldowaniu to dla nich za mało :evil:

Oto pełna treść wezwania:

WEZWANIE
Na podstawie art. 274a par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zmian.) w związku z art. 6q ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250

WZYWA SIĘ
do złożenia pisemnych wyjaśnień w sprawie przyczyn złożenia deklaracji zmniejszającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do nieruchomości ul. xxxxx w terminie 14 dni od daty doręczenia wezwania.

UZASADNIENIE
Z deklaracji przywołanej w sentencji wezwania wynika, że nastąpiła zmiana wysokości zobowiązania z tytułu przedmiotowej opłaty, a przyczyną tej zmiany jest wskazanie mniejszej liczby osób zamieszkujących nieruchomość w stosunku do liczby takich osób określonej we wcześniej złożonej deklaracji.
W ocenie organu, zważywszy na ilość przekazywanych do odebrania odpadów, a także na okoliczności i skutki złożonej deklaracji uzasadnione jest żądanie złożenia przez Wzywanego wyjaśnień, co do przyczyny złożenia deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Organ wyjaśnia jednocześnie, że przesłanka zamieszkiwania jest okolicznością faktyczną niezależną od faktu zameldowania danej osoby, co oznacza, że fakt niezameldowania osoby nie powoduje automatycznie utraty przez nią statusu osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Tym samym jeśli nieruchomość zamieszkują np. 3 osoby, a zameldowana jest tylko jedna, opłatę określa się na podstawie liczby osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość.
Żądane wyjaśnienia należy złożyć na piśmie osobiście lub przez pełnomocnika w Biurze Obsługi Klienta spółki Ekosystem lub przesłać na adres spółki, powołując się na niniejsze wezwanie (decyduje data stempla pocztowego) w terminie 14 dni od daty doręczenia niniejszego pisma.
W przypadku niezastosowania się do niniejszego wezwania lub udzielenia wyjaśnień, co do których Organ podatkowy poweźmie uzasadnioną wątpliwość, organ podatkowy może wszcząć postępowanie podatkowe zmierzające do określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Postępowanie to może objąć okres począwszy od miesiąca, w którym na mocy przedmiotowej deklaracji nastąpiła zmiana wysokości zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Informuje się jednocześnie, że w celu ustalenia rzeczywistej liczby osób zamieszkujących nieruchomość organ podatkowy ma prawo wykorzystać wszelkie prawem przewidziane środki dowodowe, w tym zeznania świadków, dane o zużyciu wody, gazu i energii elektrycznej, dane o rzeczywistej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych.

Pozdrawiam
dexter

Re: Deklaracja śmieciowa - wezwanie do złożenia wyjaśnień

Postprzez JAREK G. 15 lip 2016, o 21:59

Dzień dobry.

Przekornie napiszę "Organ po prostu korzysta ze swojego prawa " Zgodnie z przepisami może zażądać od ciebie takich wyjaśnień i po prostu to zrobił na. Na pewno nie jesteś dla nich oszustem.

Nic nie napisałeś ,ale może jak złożyłeś korektę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie załączyłeś pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty do czego byłeś zobowiązany.Tak też wynika z pisma Organu.

Wg mnie w piśmie organu najistotniejsze jest to ;
"Z deklaracji przywołanej w sentencji wezwania wynika, że nastąpiła zmiana wysokości zobowiązania z tytułu przedmiotowej opłaty, a przyczyną tej zmiany jest wskazanie mniejszej liczby osób zamieszkujących nieruchomość w stosunku do liczby takich osób określonej we wcześniej złożonej deklaracji. "

Reszta to urzędniczo/prawniczy bełkot mający na celu wywołanie u Ciebie uczucia niepokoju,irytacji.Zwracam uwagę na to,że mieszkamy w Polsce ,gdzie urzędy nie są od pomagania obywatelom.

Wyjaśnienie można streścić w kilku zdaniach ;
"Wyjaśniam, że dnia XXX dokonałem korekty deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiana następuje od dnia XXX i dotyczy zmiany ilości osób zamieszkałych w nieruchomości znajdującej się XXX .Zmiany dokonuję z uwagi na zmniejszenie się liczby osób zamieszkałych na nieruchomości ."
( można to dowolnie rozbudować )

Nie ma możliwości aby deklaracja nie została rozpatrzona pozytywnie ( no chyba ,że Organ udowodni Ci,że w deklaracji napisałeś nie prawdę) tylko musisz spełnić wymogi formalne.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.

Postprzez Dekate 25 kwi 2018, o 10:24

Odkopię wątek z pytaniem:
Czy można obciążyć wstecznie lokatora, który od września 2017 utrzymuje błędną liczbę osób do naliczania zaliczek na poczet kosztu wywozu śmieci? Zadeklarowana jest 1 osoba a mieszkają 4.
Dekate

Postprzez JAREK G. 25 kwi 2018, o 21:54

W sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa . Jeżeli ktoś, kto ma obowiązek płacenia za wywóz śmieci nie robi tego w terminie albo wnosi opłaty niezgodnie ze stanem faktycznym i Urząd to wykryje , to Urząd ma prawo ściągnąć w ciągu 5 lat należne kwoty na podstawie tytułu wykonawczego, tak jak za zaległości podatkowe.
Radny Osiedla Muchobór Wielki z grupy Muchobórwielki.pl,Kandydat na Radnego Miejskiego z listy PIS w wyborach samorządowych w 2018 roku,Jarosław Góral,tel.503 737 147, "aby mieszkańcom żyło się lepiej"
JAREK G.